Giresun İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Yakınoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Giresun Valiliği Konferans Salonu’nda, 31 Ekim Salı günü saat 14.30’da Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Yakınoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya ilgili kamu kurum ve kuruluşları, meslek odası başkanları ve STK temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşma yapan Vali Yardımcısı Yakınoğlu, “Bugün Giresun İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı için bir aradayız. Bu toplantı, ilimizin istihdam ve mesleki eğitim alanlarında daha etkin ve verimli bir yol haritası çizmek amacıyla düzenlenmiştir. Öncelikle hepinize hoş geldiniz diyor, katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

Bu toplantının, Giresun'un istihdam ve ekonomik kalkınması için önemli bir dönüm noktası olmasını diliyorum. Hep birlikte daha güçlü bir geleceğe adım atmak için çalışmaya devam edelim.” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı tarafından Kurumun 2023 yılının ilk 10 aylık çalışmaları hakkında bilgi verildi.

6 BİNDEN FAZLA KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ

Yılın ilk on aylık dönemi içinde, kuruma 8 bin 18 kadın, 7 bin 720 erkek olmak üzere toplam 15 bin 738 iş arayan vatandaşın başvuruda bulunduğu, aynı dönem içinde kamu sektöründen 10, özel sektörden 8 bin 161 kişi olmak üzere toplam 8 bin 171 kişilik açık iş talebi alındığı, bu dönem içinde kamuya 19, özel sektöre ait işyerlerine ise 125 engelli ve 5 bin 882 normal işsiz olmak üzere toplam 6 bin 7 işsiz vatandaşın yerleştirildiği, ilk on aylık dönem içinde istihdama kazandırılan kamu ve özel sektör toplam işçi sayısının ise 6 bin 26 kişiye ulaştığı aktarıldı.

Bu dönemde 239 kurs ve program düzenlendiği, programlara bin 189 kadın ve 529 erkek olmak üzere toplam bin 718 işsiz vatandaşın katıldığı, il genelinde faaliyet gösteren 5+ istihdamlı özel sektöre yönelik işyerlerinde 183 İşbaşı Eğitim Programının açıldığı, bu programlara 501 kadın, 234 erkek olmak üzere toplam 735 işsiz vatandaşın katıldığı belirtildi.  

Şebinkarahisar'ın kültürel varlıkları geçmiş medeniyetlerin izlerini taşıyor Şebinkarahisar'ın kültürel varlıkları geçmiş medeniyetlerin izlerini taşıyor

Kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde 56 TYP düzenlendiği, düzenlenen TYP’ye 688 kadın ve 295 erkek olmak üzere 983 işsizin katıldığı, dönem içinde istihdam seferberliği kapsamında 3 bin 947 işyeri ile temas ve ziyaret yoluyla irtibat kurulduğu, kurumun istihdamla mücadele kapsamındaki yürüttüğü hizmetleri konusunda bilgilendirme çalışması yapıldığı, kurum personelleri tarafından 15 bin 738 işsizle bireysel görüşme yapılarak İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetinin verildiği ifade edildi.

543 işsiz vatandaşa motivasyon artırmayı ve yöntem desteği vermeyi hedefleyen yoğunlaştırılmış bir iş ve meslek danışmanlığı hizmetini kapsayan iş kulübü eğitimi verildiği, 23 okul ziyareti yapılarak öğrencilere mesleklerin tanıtımı, meslek seçimi, geleceğin meslekleri ve cv hazırlama konularında bilgilendirme çalışması yapıldığı aktarıldı.

Dönem içerisinde pasif işgücü hizmetleri kapsamında 3 bin 588 kişiye işsizlik ödeneği bağlandığı, bu kişilere işsizlik ödeneği kapsamında 40 milyon 966 bin 21 TL ödendiği, özel sektöre yönelik işyerlerinde çalışan toplam 92 kişinin kısa çalışma ödeneğinden yararlandırıldığı, bu kişilere kısa çalışma ödeneği kapsamında 588 bin 580 TL ödeme yapıldığı, yarım çalışma ödeneğinden 11 kişinin yararlandırıldığı, bu kişilere yarım çalışma ödeneği kapsamında 86 bin 397 TL ödeme yapıldığı belirtildi.

Toplantıda ilimizde istihdamı korumak, geliştirmek ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla başlatılan çalışmalar hakkında da bilgi sunuldu. Bu çerçevede, İŞKUR'un istihdama yönelik sunduğu Aktif İşgücü Programı desteği, SGK'nın sağladığı prim teşvik desteği ve KOSGEB'in KOBİ'lere sunduğu istihdam desteklerinin 2023 yılında da devam ettiği belirtildi.

Ayrıca, Espiye ve Tirebolu ilçeleri arasında 3. Organize Sanayi Bölgesi'nin, Görele ilçesinde ise 4. Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması kararı alındığı ve bu alanlardaki çalışmaların hızlandırılması gerektiği ifade edildi.

Engelli ve eski hükümlülere kendi işlerini kurmaları için projelerin görüşüldüğü ve ilgili komisyonun bazı projeleri onayladığı, bazılarını ise reddettiği belirtildi. Ayrıca, yeni proje başvurularının son tarihine dikkat çekildi.

Toplantıda, İl İstihdam Kurulu'nun şimdiye kadar yürüttüğü çalışmaların ve hedeflere ulaşma konusundaki başarısının vurgulandığı ifade edildi.

Ayrıca, 2023 yılında yapılan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantılarında alınan kararlar doğrultusunda düzenlenen kurs ve programlara ait Denetim Raporlarının değerlendirildiği ve İl İstihdam ve İl Mesleki Eğitim Politikalarının gözden geçirildiği belirtildi.

Editör: Ortak Kullanım