Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Fındık ürünü için 2023 yılı devlet destekli tarım sigortası döneminin başladığını belirten bir açıklama yayınladı. Açıklamanın tamamında "Fındık üreticilerimiz iklimsel afetlerin neden olduğu ve hemen hemen her yıl ürünlerinde az veya çok kayıplara neden olan, don, dolu, fırtına, hortum, sel, heyelan gibi riskleri yaşamaktadır. Bu nedenle ürünlerindeki oluşan kayıpları ise yalnızca TARSİM (Devlet Destekli Tarım Sigortaları)  ile sigorta yaptırarak telafi edebilmektedir. Devletin % 67 ye varan  prim desteği ile ÇKS başvurusu yapmış her üreticimizin geç kalmadan fındık bahçelerindeki ürünlerini sigorta yaptırmaları halinde ileride ki günlerde yaşanabilecek afetlerden oluşacak kayıplarını karşılama fırsatları olacaktır.

Denizlili girişimci fındık kabuğundan kömür üretti Denizlili girişimci fındık kabuğundan kömür üretti

Fındık ürününde 2023 yılı devlet destekli tarım sigortası dönemi  1 Kasım 2022 itibarıyla başlamıştır. Bu yıl çok yoğun ilgi gösterdikleri sistemde üreticilerimizin 2023 yılı ürünlerinin kg değerini ise 39 TL’den  65 TL’ ye kadar fiyat seçenekleri ile sigorta yaptırabilir. Üreticimiz bahçesinin bulunduğu rakıma ve  indirimlere göre değişmekle birlikte ortalama 1-2 ocaktan alacağı fındık bedeli ile bir dekar bahçesini sigorta yaptırabilirler.

Üreticilerimizin son gün olan 28 Şubat tarihini beklemeden bir an önce TARSİM ile fındık bahçelerini sigorta yaptırarak güvence altına almaları gerekmektedir. Çiftçilerimize önemle duyurulur." ifadelerine yer verildi.

IMG-20221122-WA0008IMG-20221122-WA0014