Denizli’deki bir girişimci, Hindistan cevizi kabuğundan yapılarak ithal edilen nargile kömürüne alternatif olarak fındık kabuğundan kömür üretti. Bülent Öztürk adlı girişimci, profesyonel bir sporcu olmanın yanı sıra mangal ve nargile kömürü sektöründe de faaliyet gösteriyor. Uzun yıllardır Türkiye'ye ithal edilen Hindistan cevizi kömürüne alternatif bir ürün geliştirmek amacıyla çalışmalarını sürdüren Öztürk, farklı meyve çekirdekleriyle yaptığı denemeler sonucunda fındık kabuğundan kömür üretmeyi başardı.

953881


Öztürk, kömür üreticiliğine ilk adımını attığında sektör hakkında bilgisinin olmadığını ifade etti. Ancak bir süre sonra nargile kömürü üretmek için girişimde bulundu. Çeşitli yöntemler ve malzemeler deneyen Öztürk, nihayetinde fındık kabuğundan kömür elde etmeyi başardı. Nargile kömürlerinin büyük çoğunluğunun ithal edildiğini belirten Öztürk, bu duruma alternatif olarak fındık kabuğundan kömür üretmeye başladığını dile getirdi.

FINDIK KABUĞUNDAN SAĞLIKLI VE YERLİ KÖMÜR


Öztürk'ün fındık kabuğundan elde ettiği nargile kömürü, sağlıklı ve yerli bir alternatif olmasıyla dikkat çekiyor. Ürün, Türkiye'deki restoranlara, köftecilere, balıkçılara ve kokoreççilere yönelik olarak üretilmeye başlandı. Fındık kabuğundan kömür üretimi sürecine gelene kadar birçok deneme yaptığını belirten Öztürk, fındıkla elde ettiği kömürün diğer meyve çekirdeklerine göre daha dayanıklı ve kalorisi yüksek olduğunu vurguladı.

Fındığın Başkenti Giresun’da Salep Hasadı yapıldı! Fındığın Başkenti Giresun’da Salep Hasadı yapıldı!


Bölgesel olarak başlayan üretim süreci, uluslararası alana da açılarak İsviçre, Almanya, Tunus, Fransa ve İspanya gibi ülkelere ihracat yapmaya başladı. Öztürk, fındık kabuğundan elde ettiği kömürün, alternatifleri arasında en sağlıklı ve en uygun olduğunu düşünerek üretimine devam ettiğini belirtti.