44 yıl aradan sonra yükseldiği Süper Lig'de, tüm Giresunluları gururlandıran bir mücadele gösteren Giresunspor'un üzerinde oluşturulan olumsuz hava nihayet Ak Parti İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli'nin yapmış olduğu açıklama ve ardından Giresunspor Kulübü Başkanı Hakan Karaahmet'in cevabı ile gün yüzüne çıkmaya başladı.

Giresunspor, Alanyaspor maçı için hazırlıklara başladı Giresunspor, Alanyaspor maçı için hazırlıklara başladı

44 yıllık hasreti sonlandırıp Süper Lig’e merhaba diyen ve ilk sezonunda Süper Lig takımlarının tamamından daha mütevazi bir kadro ile mücadele eden Giresunspor, küme düşme hattının üzerindeki güvenli pozisyonunu bitime 4 hafta kala daha da sağlamlaştırıp taraftarını memnun etmeyi başardı.

Giresunspor’a göre çok daha yüksek bütçeli kadroya sahip bazı Süper Lig takımları, idari ve mali olarak başarısız yönetilmeleri nedeniyle sezon sonunu getiremeden lige havlu atarken Giresunspor ise düşük bütçeli kadrosu, yaşadığı tüm olumsuzluklar ve kısıtlı imkanları ile sezon başı hedeflerini neredeyse gerçekleştirmiş olarak son 4 haftaya girmiş bulunuyor.

Nisan ayı ilk haftasında yapmış olduğumuz kamuoyu yoklamasında hemşerilerimize Başkan Karaahmet ve yönetimini başarılı bulup, bulmadıklarını sormuştuk. 5000’in üzerinde etkileşim alan ve yüzlerce cevap bulan araştırmamızın sonuçları halkın %95 gibi ezici bir oranla Başkan’ı kesinlikle başarılı bulduğunu ifade ediyordu.

Hal böyle iken 24 Nisan Pazar günü bir iftar sofrasından Nurettin Canikli’nin yapmış olduğu açıklamanın zamanlaması ve satır araları dikkatlice okunduğunda, kulüp yönetiminin mevcut mali kaynakları kötü kullandığından bahisle, aba altından sopa gösterildiğini anlamak zor olmasa gerek.

Canikli’nin bu çıkışından iki gün sonra ise Giresunspor Kulübü Başkanı Hakan Karaahmet kişisel sosyal medya hesabından bir mesaj paylaştı.

Henüz okumamış olanlar için Başkan’ın mesajını tekrarlayalım;

“Hayat futbol maçı gibidir, bazen gol olursun, herkes peşinden koşar, bazen taca çıkarsın, bazen yalnız başına ofsaytta bulursun kendini, sıklıkla da faule maruz kalırsın. Ben bu maçı oynamaya devam ediyorum. Oyun kuralları içinde her şey oyuna renk katar. Buna varım. Kazanan Giresunspor olacaksa ayağımı toptan sakınmam. Futbol sahası gibi hayatında kenarında çizgiler vardır. Çizgilerin içinde "topa müdahale" sonucu olan şeyler normaldir. Ama kasti faulleri de görmezden gelemem. Çizgi dışından oyuna müdahale de ettirmem.

Biz şarkımızı söylemeye devam ediyoruz. Terk etmeyen yürekler götürecek zafere!“

Başkan Karaahmet’in mesajı oldukça net. Herhangi bir ima içermiyor, üzeri kapalı cümlelerden oluşan bir göndermeden ziyade açık cevap niteliğinde.

Şimdi ise kamuoyunun aydınlatılması için sorulması gereken sorular nedir birlikte düşünelim;

- Nurettin Canikli’nin yaptığı konuşmada, üzerine basa basa, ısrarla ve sürekli olarak tekrar ederek; kulübün mali kaynaklarının kötüye kullanılma ihtimalini dile getirmesinin nedeni nedir?

- Ortada bu denli şüpheli ve yönetimi zan altında bırakabilecek bir vaka var ise durum neden tüm açıklığı ile kamuoyu ile paylaşılmamaktadır?

- Yeni spor yasasının yürürlüğe girdiği hafta içerisinde yapılan bu keskin ve kafa karıştırıcı açıklama, Giresunspor’un mevcut yönetimine karşı perde arkasında kurgulanan bir planın devreye sokulduğunun emaresi midir?

- Bu açıklama ile Giresunspor'da planlanan bir yönetim değişikliği için Giresunluların da algısal olarak hazırlanması mı hedeflenmektedir?

- Artık sokağa kadar yansıyan, önümüzdeki dönemde kulübün teslim edileceği yönetimin Nurettin Canikli tarafından isim isim belirlendiği doğru mudur?

- Son aylarda hem Giresun Belediyesi hem de Giresun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün Giresunspor Kulübüne karşı takındıkları tavır yine bu planın bir parçası mıdır?

Elbette Giresunspor Kulübü Başkanı ve yönetimi, kulübün hem idari performansını hem de mali tabloları ile harcamalarını başta genel kurula, ardından tüm camiaya izah edip, hesap vermek durumundadır. Bunun yeri, şekli ve zamanı da tüm spor kulüplerinde olduğu gibi yasa ve kulüp tüzüklerinde belirtilmiş durumdadır. Kaldı ki yürürlüğe giren “Yeni Spor Yasası” ile idarecilerin yükümlülükleri de artmış durumdadır.

İftar sofralarından Giresunspor Başkanı ve yönetimine verilmek istenilen mesajın derinliklerini ve sonuçlarını çok uzakta olmayan günlerde göreceğiz gibi görünüyor.