Ordu'nun Ünye ilçesinde yaşayan 61 yaşındaki Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün’ün çalışma hayatı emekli olduktan sonra başladı.

Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi 1985 yılı mezunu mezun olduktan sonra 1987- 2013 yılları arasında Roche ilaç firmasında saha sorumlusu ve tıbbi satış temsilcisi olarak çalıştı  ve ardından  emekli oldu.
 
Emekli olduktan sonra normal emeklilik hayatı yaşmak istemedi çeşitli yerlerde çalıştı, 2017- 2021 yılları içinde Ordu il tarım ve orman müdürlüğünde  düzenlenen 23 adet saha eğitimlerine katıldı. Ordu ili İkizce Ziraat Odasın da 3 yıl Organik Fındık üretimi ve pazarlanması konusun da Tarım Danışmanı Olarak Çalıştı. Ordu ili Ünye Ziraat Odasın da 2 yıl Tarımsal danışman olarak çalıştı. Ordu ili Gürgentepe ilçesinde Şahinler Fındık A.Ş de 1 yıl Rain Forest Alians İyi Tarım Uygulamaları saha Çalışmalarını koordine etti. 

Aldığı belgeler; 2014 yılında  Tarım bakanlığı  / Tarımsal yayım dairesinden Tarım Danışmanlığı Eğitimi ve belgesi.

2014 yılında Çalışma Ve Sosyal güvenlik bakanlığından C sınıfı İş güvenliği eğitim ve belgesi.

2015 yılın da Bursa Osmangazi belediyesince düzenlenen Taner Aksel Eğitmenliğinde Permakültür eğitimi belgesi. 

Sürdürülebilir tarımsal yapılar , İzlenebilir tarımsal üretim ve dijital pazarlama , içerik üretme belgesi.

2017 yılında Ordu il milli eğitim müdürlüğünce düzenlenen Usta Öğreticilik Eğitmenlik belgesi.

İyi Tatiller Çocuklar İyi Tatiller Çocuklar

2018 Yılında TSE de Organik Tarım Kontrolörlük Eğitimi aldı. Stajını  tamamladıktan sonra aktif olarak iç ve dış denetçilik eğitimi ve belgesi Aldı. Halen Kendi işi olan Organik Tarım Okulun da , Proje eğitimlerine katılıyor.

WhatsApp Image 2023-10-23 at 09.59.46 (1)

Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün, "Ankara doğumluyum. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi 1985 yılı mezunuyum. Okul bitirme tezim 'Köy Enstitüleri modellemesi ile kırsalda kalkınma' idi. 1987-2013 yılları arasında Roche ilaç firmasında saha sorumlusu ve tıbbi satış temsilcisi olarak çalıştım ve emekli oldum.

Çalışma hayatım emekli olduktan sonra başladı. Emekli olduktan sonra normal emeklilik hayatını istemedim, çalışmak istedim. Emekli olduktan sonra çeşitli yerlerde çalıştım, belgeler aldım ve halen de çalışıyorum. Bazen il dışına da çıkıyorum. Örneğin, Bulancak İnovasyon Merkezi'ne de geldim ve konuşmalar gerçekleştirdim. Güzel bir merkez olmuş, tarım geleceğimiz böyle yerlerin olması beni gerçekten mutlu ediyor. Bana göre çalışmanın yaşı yok, ben halen çalışıyorum ve büyük keyif alıyorum. Durmak yok. Örneğin, ben minibüsü "Organik Tarım Okulu’na çevirdim. Kırsal mahalle ve köyleri ziyaret ediyorum, çiftçi ve üreticilere çeşitli eğitimler veriyorum. Sürdürülebilir Yaşam ve Sürdürülebilir Bir Tarımı anlatıyorum çiftçilerimize." şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023-10-23 at 09.59.49

Gün, "Üniversiteyi bitirdikten sonra hayalim, mesleğim olan ziraat mühendisliğini çiftçinin bizzat ayağına giderek uygulamalı olarak özellikle organik tarımı, yani doğa dostu tarımı benimsetmek ve katma değeri yüksek ürünler elde etmelerini sağlamaktı. Burada zor bir tarım olan fındığı yaygınlaştırmak, olabildiği kadar doğa dostu ve organik tarım şeklinde yapabilmek için çiftçileri kendi harmanlarında, bahçelerinde ziyaret etmek, onlara kendi bilgi birikimlerimden paylar vermek ve onların bilgi birikimlerinden faydalanmak konusunda bir çalışma başlattım. Hayalim olan bahçeleri, harmanları ziyaret edip, karavanın içerisinde çiftçilerimizle sohbetler ederken uygulamalı tarım tekniklerini gösterirken kendimi çok mutlu hissediyorum." İfadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-10-23 at 09.59.47 (1)

Haber: Yunus Eren