Giresun, Bulancak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Bulancak İnovasyon Merkezi kapsamında , Bulancak Saraçlı Mahallesinde  Organik Tarım Havzası Faaliyetlerini  24 Ağustos 2023 tarihinde (dün akşam) saat 19:30'da Saraçlı Mahallesi'nde gerçekleştirdi.

Tarım Havzası Faaliyetlerinde, Bulancak Saraçlı Mahallesi'nin organik tarım havzasına dönüştürülmesi için bir proje yazılacağı konuşudu ve çiftçilere bilgilendirme yapıldı. Etkinliğe, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şenel Bulut, Saraçlı Mahallesi Muhtarı Halil Yeşiltepe, Proje Koordinatörü Cem Mutlu Türksever, Ziraat mühendisi İbrahim Hakan Gün ve Yaklaşık 300 çiftçi ve fındık Tüccarları  katıldı.

Giresun Belediye İş Sendika başkanı ve aynı zamanda Saraçlı Mahallesi Muhtarı Halil Yeşiltepe, "Bulancak Saraçlı Okulu 1976'da kuruldu ve Taşımalı sistem nedeniyle 20 yıl kapalı kaldı. Okulun açılması için yıllarca mücadele edildi , sonra cem hoca sayesinde  Bulancak İnovasyon Merkezi kuruldu ve inavasyon merkezimizde  drone eğitimi, gastronomi, dijital tarım ve organik tarım havzası ilan ederek yöresel ürünlerin markalaşması sağlanmaya çalışıldı. Pazara gitmeden doğal ve organik ürünlerin satışlarını buradan sağlayamayı umuyoruz İlçe Milli Eğitim Müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Bulancak Ziraat Odası Başkanı  Aydın, "Alan Bazlı Gelir Desteğini yeterli değil" Bulancak Ziraat Odası Başkanı  Aydın, "Alan Bazlı Gelir Desteğini yeterli değil"

İlçe Milli Eğitim Müdürü Şenel Bulut, "Bulancaklı biri olarak Saraçlı'daki atıl durumda bulunan okul bizi rahatsız ediyordu bzilerde Cem Hoca ile bir proje başlattık. Asıl amacımız drone teknolojileri, kodlama, dijital oyunlar ve dijital tarım çalışmalarını yürütmekti, ancak bu çalışmalara ek olarak farklı alanlarda da ilerleme kaydediyoruz. Nüfus arttıkça tarımın önemi de artıyor. Tabii ki fındık bu işin başında geliyor,fındık ile ilgili projeler başlattık ve bölgede fındık işleme ve kavurma faaliyetlerini gerçekleştireceğiz. Ayrıca fındık kabuklarını da değerlendireceğiz" şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023-08-25 at 11.32.14

Ziraat mühendisi İbrahim Hakan Gün ise yaptığı açıklamada, "Bulancak inovasyon merkezine 4 aydır Ünye'den geliyorum. Muhtarımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürümüze ve ayrıca Cem Hoca'ya teşekkür ediyorum. Bu proje gerçekten hayalimiz olan bir projeydi. Yaklaşık 2 yıldır Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı ve Tarım Orman Bakanlığı arasında bir protokol  imzalanması bekleniliyor. Şu anda Ordu'da 57'ye yakın okul, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tarım Orman Bakanlığı işbirliğiyle eğitim enstitüsüne dönüştürülmeye çalışılıyor. Burada organik tarımı anlatıyoruz. Cem hocanın desteğiyle ve ilçe milli eğitim müdürümüzün de destek vermesiyle güzel işler yapılmaya başlandı. Bizler de organik tarım yöntemlerini anlatıyoruz. Organik tarım, kalıcı ve sürdürülebilir tarım yöntemleri demektir. Yetişkinlere ve çocuklara farklı atölyeler düzenleyerek bu proje kapsamında 4 ayımızı burada geçirdik ve ileriki faaliyetlerde de sürdüreceğiz. Şimdiye kadar eğitimleri genellikle çocuklara anlattım, son 2 ayda ise yetişkinlere ekolojik tarımı ve organik tarımı anlattık. Konvansiyonel tarım endüstriyel tarım kimyasal maddeler kullanarak yapılan tarımdır. Organik tarım ise doğal yöntemler kullanılarak yapılan tarımdır. Giresun'da Giresun yağlı fındık ve ısırgan otları büyük bir avantaj oluşturuyor çünkü Giresun yağlı fındığının  fiyatı yüksek, ısırgan da tescilli bir ot ve hemen hemen her yemeği yapılıyor. Biz de ısırganın gübresini ürettik. Enstürel tarım, reçeteler kullanılarak yapılan bir tarım yöntemidir, ancak organik tarım biraz daha gönüllülük gerektiren bir tarım yöntemidir. Saraçlı'yı bir tarım havzası olarak görmek istiyoruz."

Proje koordinatörü Cem Mutlu Türksever ise, Karadeniz'de böyle bir yer olmadığını belirtti. Ardından sözlerine devam eden Türksever " Organik tarımın olması durumunda Giresun fındığının değeri artacak ve ayrıca Saraçlı Mahallesinde verimi yükseltmeyi amaçlıyoruz. Bulancak İnovasyon Merkezi Zamanla organik tarım havzasına dönüşecek ve ekoturizme yönelecek, Saraçlıda bir değer oluşturmayı ve projelendirmeyi düşünüyoruz. Çiftçilerimizin bize destek verdikçe daha güzel yerlere geleceğimize inanıyorum. Bulancak'ta bir pazar yeri olduğunu, ancak zamanla burada pazar kurmayı düşündüklerini sözlerine ekledi."

Program, çiftçilerin sorularıyla birlikte ikram ve müzik eşliğinde sona erdi.

Haber: Yunus Eren