CHP İl Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu, "Yeni adli yılın Türk yargı mensupları için başarılı, halkımız için adaletli, toplumumuz için huzurlu geçmesini, umutlar ve güzel heyecanlar getirmesini diliyorum. Bugün aynı zamanda 1 Eylül Dünya Barış günü. Savaşların olmadığı Barışın egemen olduğu bir dünya getirmesi dileğiyle Dünya Barış gününü kutluyorum." dedi.

Açıklamasının devamında hukuk devletinin yara aldığının altını çizen Uzunalioğlu; "Ülkemizde Anayasa ve hukuk bizzat ülkeyi yönetenler tarafından adeta askıya alınarak, yargı bağımsızlığı ve hukuk güvenliği yok edilmiş, hukuk devleti büyük yara almıştır. Kimsenin hukuk güvenliği olmadığı gibi vatandaşın yargıya güveni sarsılmıştır.

Başkan Nefes, Deniz Sitesi Sandıkları Patlatacak! Başkan Nefes, Deniz Sitesi Sandıkları Patlatacak!

Hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkesi demokrasinin en önemli unsurudur. Bu değerler devletin topluma ve bireylere bir lütfu değil, uzun tarihsel mücadele ve birikimin mirasıdır. Hukuk devletinin olmazsa olmazı bağımsız ve tarafsız yargıdır. Bağımlı ve taraflı yargı ancak totaliter rejimlerde olur. Hukuk Devletinde hukuk hiçbir zaman baskı, intikam ve rövanş alma aracı olarak kullanılamaz. Hukuk güvenliği herkes için bir gerekliliktir. Hiçbir gücün yargıya egemen olmasına izin verilmemelidir. Tarih hukukun bir gün herkese lazım olacağını ve kimsenin yargısının da kimseyi kurtarmaya yetmediğini defalarca göstermiştir.

9 ay sonra Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığı altında yükselecek CHP iktidarında; yargının bağımsız olduğu, savunmanın özgürleştiği, hukukun egemen olduğu, insan hakları ihlallerinin yaşanmadığı, herkesin kendisini özgürce ifade edebildiği, temel hak ve özgürlüklerin yaşama geçtiği, tüm yurttaşlarımızın hukuk güvenliğinden yararlandığı, korkunun söz konusu olmadığı güzel Türkiye’mizde, hep birlikte sağlık ve mutluluk içinde yaşayacağız." dedi.