Atatürkçü Düşünce Derneği Bulancak Şube Başkanı Dursun Köse, 20 Ekim 1927 yılında Atatürk’ün okuduğu Gençliğe Hitabe’nin 96. yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Köse, yayınladığı mesajda şu ifadelerde bulundu;

"20 Ekim tarihi, Gençliğe Hitabe’nin okunmasının 96. yılıdır ve Türk Ulusuna kutlu olsun. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 'En büyük eserimdir' dediği, Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet etmiştir. Türk gençliği de onun emanetine sahip çıkacak, onun fikirlerini ve devrimlerini ilmin ve aklın ışığında ilerletecektir.

Bugün halkımızın ve gençlerimizin birçok sorunla mücadele etmek zorunda olduğunun farkındayız. Gençlerimizin çağdaşlaşma mücadelesini yakalamak için verdikleri emeği ve yaptıkları fedakârlıkları görüyoruz. Biliyoruz ki; tarihin her sahnesinde gençler mücadelelerin en ateşli savunucuları ve öncüleri olmuşlardır, olacaklardır.

Türk gençliği tarihin her sahnesinde cesaretini göstermiştir. Bunu, İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edildiği gün 'Biz ölebiliriz ama başkaları da ölecektir' diyerek ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin'de görüyoruz dönemde herkes mandayı savunurken,

Mustafa Kemal Atatürk Sivas Kongresi'nde , 'Ey Türk gençliği birinci vazifen, Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir' demiştir.

Büyük Atatürk’ün dediği gibi, gençliğimizin yetişmesindeki en önemli etkenin eğitim olduğunu unutmamak gerekiyor. Şu da acı bir gerçektir ki;  son 20 yılda eğitim sistemimiz kökünden değiştirildi. Atatürk’ün adı ve devrimleri müfredattan silindi, bilimin ve çağın gereklilikleri doğrultusunda eğitim verilmesi engellendi. Evlatlarımız ülkenin tüm bu karamsar havasından nefes alamaz hale gelip çareyi yurtdışına taşınmakta buldu, buluyor.

Cumhuriyetin 100. Yılında Öğretmenler Günü Anısına Fidan Dikme Etkinliği Düzenlendi Cumhuriyetin 100. Yılında Öğretmenler Günü Anısına Fidan Dikme Etkinliği Düzenlendi

Bu anlamlı günde Türk İstikbalinin evlatlarını dirayetli olmaya, ülkelerine ve laikliğe sahip çıkmaya, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetimizi sonuna kadar savunmaya ve Kemalizm’in namus sesini bir sis çanı gibi yurdumuzun semalarında dalgalandırmaya davet ediyoruz."