İl Genel Meclisinin Kasım ayı 7. birleşiminde gündem dışı konuşma yapan İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, “2024 Bütçe Tasarısı içerisinde sadece 2 milyon TL ayrılan içme suyu temini kalemi tüm Giresun için yetersizdir” dedi.

İçme suyu temininin günümüzün temel sorunlarından biri olduğuna dikkat çeken Yılmaz, Türkiye’nin su fakiri bir ülke olduğunu ve iklim değişikliklerinin bu sorunu daha da artırdığını vurguladı.

Yılmaz konuşmasında, “DSİ'nin proje ve yatırım desteği bu sorunun çözümünde önemli ancak bu konuda yetersiz, özellikle 2 milyonluk bütçe. Merkez ilçenin 32 köyü için başlatılan proje bile yetersiz ve bu tempo ile projenin tamamlanması yıllar alabilir” dedi.

İl genelindeki köylerin içme suyu sorunlarını detaylandıran Yılmaz, selde hasar gören köylerin içme suyu boru ihtiyaçlarının hala karşılanmadığını ve yaz aylarında susuzluk yaşandığını belirtti. Ayrıca, sanitasyon işlemlerinin yetersizliği ve klorlama eksikliğinin köy halkının sağlığını tehdit ettiğini ifade etti.

CHP grubu adına önerilerde bulunan Yılmaz, “İl Özel İdaresi bünyesinde Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü kurulmalı. Ayrıca içme suyu kalemi arttırılmalı, DSİ'nin projelere dahil edilmeli ve içme suyu projeleri hızla tamamlanmalı.

Yeni kurulacak müdürlük bünyesinde su hijyeniyle ilgili mesleki yetkisi olan bir veteriner hekimin alınmalı ve köylerdeki hayvanların kontrol altına alınması için yasal görev verilmeli.

Köylere sağlıklı su temin edildikten sonra, hanelere sayaç takılarak abonelik sistemi oluşturulmalı ve makul fiyatlarla faturalandırılarak İl Özel İdaresi gelir elde etmeli” dedi.

İnsani Ateşkesi Reddeden Amerika’ya Karşı Giresun’da Tepkiler Büyüyor İnsani Ateşkesi Reddeden Amerika’ya Karşı Giresun’da Tepkiler Büyüyor

Kaynak: İleri Gazetesi