Gümüşhane'nin yayla kültürüyle ünlü Kürtün ilçesi, bu yıl da geleneksel yayla şenliklerine ev sahipliği yapacak. Yüzyıllardır onbinlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ve bölgenin en önemli turistik etkinliklerinden biri olan şenlikler, Kurban Bayramı'nın ardından başlayacak. Türkiye’nin en çok yaylaya sahip illerinin başında gelen Gümüşhane’nin yine en çok yayla sahip Kürtün ilçesinde yüzyıllardır yapılan yayla şenliklerinin tarihleri belli oldu. Türkiye ve dünya genelinde bilinen yaylalarıyla ünlü ve yayla kültürü ile öne çıkan Kürtün ilçesinde bütün yayla şenlikleri Kurban Bayramının ardından gerçekleştirilecek.

Şenliklerin Tarihleri Belirlendi

Yüzyıllardır onbinlerce kişinin katılımı ile vatandaşların aynı horon halkasında bir araya geldiği yayla şenlikleri için belirlenen takvime göre;

Kızılcadam Yayla Şenliği: 18 Haziran

Harmancık Yayla Şenliği: 27 Temmuz

Kadırga Yayla Şenliği: 18-19 Temmuz

Kazıkbeli Yayla Şenliği: 28 Temmuz

Güvende Yayla Şenliği ve Güvenç Abdal Anma Günü: 2-3 Ağustos

Erikbeli Yayla Şenliği: 7-8 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Tirebolu Kent Konseyi Kuruldu Tirebolu Kent Konseyi Kuruldu

Her yıl düzenlenen yayla şenlikleri, Kürtün ilçesinin zengin kültürel mirasını koruma ve tanıtma amacını taşıyor. Bölgenin tarihi ve kültürel değerlerini gelecek nesillere aktarmada önemli bir rol oynayan şenlikler aynı zamanda yerel ekonomiye de katkı sağlayarak bölgenin tanıtımına katkıda bulunuyor. Hem bölge halkı hem de turistler için unutulmaz bir deneyim sunan yayla şenliklerinde katılımcılar yöresel yemekleri tadıp horon halkalarına katılıp doğal güzellikler içinde keyifli vakit geçirebiliyor.

Kaynak: Gümüşkoza