Vali Enver Ünlü ve eşi Sema Ünlü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle düzenlen programa katıldı.

Giresun’da Engelliler Günü münasebetiyle 3 Aralık Cumartesi günü saat: 11.00’de yapılması planlanan yürüyüş havanın yağışlı olması sebebiyle iptal edildi.

Akabinde, Giresun Merkez Atatürk Meydanında Saat:11.30’da yapılması planlanan tören programı ise hava muhalefeti nedeniyle Giresun Liman Sahası Gümrük Binası içerisinde bulunan Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezi’nde düzenlendi.

2022_476_-_10_Programa; Vali Enver Ünlü ve eşi Sema Ünlü, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Selçuk Yıldırım, Belediye Başkanı Av.Aytekin Şenlikoğlu, Vali Yardımcısı Davut Sinanoğlu, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri,  bazı kamu kurumlarından ve engelli derneklerinden temsilciler, Merkez İlçedeki Özel Eğitim Okulları ile Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezlerinden öğrenci-öğretmen ve bir idareci, Giresun Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren; İlgi Engelli Bakım Merkezi, Özel Giresun Engelli Bakım Merkezi, Dereli Bakım Merkezi, Giresun Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinden engelli bireyler ve personelleri ile birlikte katıldı.

Program; Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimiz için Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Giresun Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nde kalan engelli bireylerden oluşan ‘Mehter Takımı’ gösterisi ile devam eden programda engelli bireyleri temsilen Ali Özçelik, bir konuşma yaptı. Ardından; Belediye Başkanı Av.Aytekin Şenlikoğlu ve Vali Enver Ünlü tarafından günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yapıldı.

Konuşmasına katılımcıları selamlayarak başlayan Vali Ünlü “Pençe Kilit Harekatı’nda şehit olan kahraman Mehmetçiğimiz Piyade Sözleşmeli Er İsmail Ünal’ı ve şehit olan diğer kahraman Mehmetlerimizi rahmetle yâd ediyor, ailelerine ve sevenlerine sabırlar ihsan ediyorum. Tekrardan Milletimizin başı sağ olsun” dileklerinde bulundu.

VALİ ÜNLÜ “AŞAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR ZORLUK VE ENGEL YOK”

Vali Ünlü, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu günün ‘Dünya Engelliler Günü’ olarak kutlanmasındaki amaç elbette ki toplumda bir farkındalık yaratmak ve engellilerin sorunlarına dikkat çekmektir.  Engelli kardeşlerimizin sorunlarını bir güne sığdırmak değildir. Bizler; hem insanı yeryüzündeki en değerli varlık olarak gören bir anlayışın, hem de ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ fikrini medeniyet mefkuresinin ana teması yapmış bir mirasın temsilcileriyiz. Bu sebepledir ki, sadece bu gün değil yılın her gününde engellilerimizle birlikte olmak, onların sorunlarına ve ihtiyaçlarına eğilmek hem kamu görevlisi olarak hem bir vatandaş olarak hepimiz için bir görevdir. Her konuşmamda dile getirdiğim, aklımızdan çıkarmamamız gereken ‘Her sağlıklı insan bir engelli adayıdır’ sözünü bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Başımıza gelecek bir kazadan sakınmak, olacaklara şimdiden önlem almak imkan dahilinde. Ancak unutmamamız gerekir ki hepimiz; doğuştan ya da kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybıyla sonuçlanan bir engel durumunun da adaylarıyız. Ama biliyoruz ki mutluluk engel tanımaz, kardeşlik engel tanımaz, tebessümler engel tanımaz, gözlerin içine bakmak engel tanımaz, sevgi engel tanımaz, kalpler engel tanımaz ve umut engel tanımaz. Biliyoruz ki yaşamı paylaşıp, birbirimize destek olduğumuz, farklılıkları güzellikler olarak gördüğümüz sürece aşamayacağımız hiçbir zorluk ve engel yok.” dedi.

Büyük Türkiye Vizyon Paneli başladı Büyük Türkiye Vizyon Paneli başladı

2022_476_-_12_‘EN BÜYÜK ENGEL, ENGELLENMEKTİR.’

Vali Ünlü, engelli bireylere gerekli imkânlar sunulduğunda pek çok işi başarabildiklerine dikkat çekerek “Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Futbolcularının bu yıl 9 farklı branşta madalya kazanması, yine 24.İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarında sporcularımızın 8 altın, 18 gümüş ve 17 bronz madalya kazanmaları bunun en güzel örneklerindendir. ‘En büyük engel, engellenmektir.’ düsturuyla engelli kardeşlerimizin her alanda sergiledikleri başarıların önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğine inanıyor ve diliyorum. Tüm bunları göz önünde bulundurarak bizler de üzerimize düşeni yerine getireceğiz ve fırsat verildiğinde sanattan spora, bilimden çalışma hayatına kadar nice alanlarda üstün başarılar gösteren engelli kardeşlerimize destek olacağız, sorunlarına çözüm üreteceğiz ve her daim onların yanında olacağız. Zenginin yoksulu, beyazın siyahı, uzunun kısayı, sağlıklının hastayı dışladığı, ötelediği bir ortamda ne eşitlik ne de adalet tesis edilebilir. Zira bütün insanları, bütün insanlığı kucaklamayan, insanlığa aynı gözle bakmayan hiçbir anlayış vicdani olamaz.  Evet, insan için olmayan, insanı merkeze almayan hiçbir konu dünyaya refah, huzur ve adalet getirmez” dedi.

BAKIM MERKEZLERİNDE 382 ENGELLİ VATANDAŞIMIZA HİZMET VERİLDİ

Vali Ünlü, “Bizler de bu bilinçle yüce Devletimizin şefkat şemsiyesi dışında tek bir vatandaşımızın dahi kalmaması adına özel bir gayret göstermeye çalıştık, çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz” diyerek sürdürdüğü konuşmasının devamında; “İlimizde 3 ruhsal özel bakım merkezi, 1 zihinsel özel bakım merkezi, 1 bedensel özel bakım merkezi olmak üzere toplamda 5 özel bakım merkezi bulunuyor. Bakım Merkezlerinde 2022 yılında toplam 382 engelli vatandaşımıza hizmet verildi. Özel bakım merkezlerinin haricinde Giresun Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüze bağlı, Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü, Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü, Keşap Engelsiz Yaşam Merkezi Müdürlüğü tarafından engelli vatandaşlarımıza yönelik seçkin hizmetler veriliyor. 852 vatandaşımızın müracaatları üzerine engelli kimlik kartı çıkarıldı. Sadece 2022 yılında aylık ortalama 3 bin 477 kişiye toplam 11 milyon 504bin TL engelli evde bakım ödemesi yapıldı. Bu önemli bir rakam. Bunların yanı sıra engelli vatandaşlarımız için yıl içinde moral amaçlı olarak kahvaltı, piknik, il içi ve il dışı turistik merkezlerin ziyareti ve sinema gösterimi gibi sosyal aktiviteler düzenledik. Bugün de programdan sonra yine bir sinema gösterimine birlikte katılacağız. Tüm vatandaşlarımızın hakkını adil bir biçimde gözetmek ve kurumlarımızın, düzenlediğimiz faaliyetlerin, yaptığımız çalışmaların ‘herkes için’ erişilebilir ve istifade edilebilir olmasını sağlamak adına da büyük hassasiyet gösteriyoruz” açıklamalarında bulundu.

2022_476_-_1_“Bu duygu ve düşüncelerle, engelsiz bir gelecek için mücadele eden tüm vatandaşlarımızın, önündeki engelleri azimle, inançla aşan tüm engelli kardeşlerimizin ve çok kıymetli ailelerinin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü içtenlikle kutluyorum” diyerek konuşmasını tamamlayan Vali Ünlü, toplumsal duyarlılığın bir gün değil her gün diri kalmasını temenni etti.

Konuşmaların ardından Vali Ünlü ve eşi Sema Ünlü Hanımefendi tarafından, 2 Aralık Cuma günü Saat:14.00’de 19 Eylül Kapalı Spor Salonunda düzenlenen Dart Turnuvasına katılım sağlayan 12 engelli bireyimize madalya takdimi yapıldı.

Vali Ünlü ve eşi hanımefendi, program bitiminde Saat:14.00’de Çıtlakkale Mahallesi Carrfeour Alışveriş Merkezindeki sinema salonunda engelli bireylerle birlikte, engelli bir bireyin gerçek hayat mücadelesinin anlatıldığı “Buğday Tanesi” isimli film izlediler.