Görele'de "Turizm Haftası" Etkinliği Düzenlendi Görele'de "Turizm Haftası" Etkinliği Düzenlendi

Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti, Kumyalı Balıkçı Barınağı'nda düzenlenen törenle 2023-2024 balık avı sezonunu başlattı.

Giresun Merkez Kumyalı Balıkçı Barınağı’nda, 31 Ağustos Perşembe günü saat 18.00’de gerçekleşen programla Vali Serdengeçti, denizlerdeki yeni av sezonunun açılışını yaptı.

Açılışa; Vali Mehmet Fatih Serdengeçti'nin yanı sıra Giresun Milletvekilleri Prof. Dr. Nazım Elmas, Ali Temür ve Elvan Işık Gezmiş, Vali Yardımcıları Mehmet Fikret Çavuş ve Dr. Davut Sinanoğlu, AK Parti Giresun İl Başkanı Mete Bahadır Yılmaz ile kurum müdürleri ve balıkçılar katıldı.

Balıkçı barınağında tekneleriyle denize açılacak balıkçılarla bir araya gelen Vali Serdengeçti, onlara bol ve bereketli bir av sezonu diledi.

2023_310_06

Programda yetkililer tarafından Vali Serdengeçti’ye Giresun'un balıkçılık sektöründeki yeri ve önemi hakkında bilgi verildi. Denizlerimizin yanı sıra özellikle su ürünleri yetiştiriciliği konularında son yıllarda yapılan çalışmalar hakkında Vali Serdengeçti’ye bilgi aktarıldı.

Aktarılan bilgilerde; İldeki balıkçılığın canlı örnekleri olan 506 balıkçı gemisi/kayığı ve 6500 gerçek kişiye ait su ürünleri ruhsat tezkeresi ile sektörün büyüklüğü vurgulandı.

Özellikle 12 metre altındaki küçük ölçekli balıkçı gemilerinin, Giresun'un balıkçılık filosunun büyük bir kısmını oluşturduğuna dikkat çekildi. Bu gemiler, yıllardır geleneksel avcılık yöntemleriyle denizde faaliyet gösteriyor.

Giresun ilinde biraz daha büyük ölçekli gırgır avcılığı yapan 12 metre üzerinde 11 adet büyük balıkçı gemisi, 1 Eylül-15 Nisan tarihleri arasında avcılık yapacak.

İl genelinde 25 kayık çekek yeri/balıkçı barınağı bulunmakta olup bunların büyük bir çoğunluğu küçük ölçeklidir.

2023_310_01

Giresun, balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği sektöründe büyüme ve sürdürülebilirlik konusunda attığı adımlarla öne çıkıyor. Bu çabaları hem bölge ekonomisine katkı sağlamakta hem de gelecek nesiller için sağlıklı ve zengin su ürünleri kaynakları oluşturmayı amaçlamaktadır.

Su ürünleri yetiştiriciliği konusunda da büyük ilerlemeler kaydeden Giresun’da; 36 adet aile tipi yetiştiricilik tesisinde, 174 ton/yıl kapasitesiyle gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliği yapılıyor. Giresun, denizde yılda 11.000 ton kapasiteli Türk Somonu yetiştiriciliği yapma hedefine sahip olup Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen alanlarda 7 işletmeye ön izin verildi. Kılıçkaya baraj gölündeki proje kapsamında 13 işletme, toplamda 6500 ton alabalık yetiştiriciliği gerçekleştirecek.

Yapılan dualarla 2023-2024 av sezonu resmen açılırken, Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından da yeni sezonla ilgili bazı uyarılarda bulunuldu.