Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, Cumhuriyet tarihinin ilk köy okullarından ve Doğu Karadeniz Bölgesine özgü tip yapının son temsilcisi olan ata yadigârı Akçalı (Akyoma) İlkokulunda incelemelerde bulundu.

2023_410_02

Vali Serdengeçti, 25 Ekim Çarşamba günü Merkeze bağlı Akçalı köyünde yer alan geleneksel mimariyle Cumhuriyet’in ilk yıllarında Giresun’da tip yapı olarak inşa edilen ilkokulların ayakta kalan son temsilcisi durumundaki Tarihi Akçalı (Akyoma) İlkokulunda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

2023_410_05

Akçalı köyündeki vatandaşlarla ve okulun eski mezunlarıyla da bir süre sohbet eden Vali Serdengeçti, devlet millet iş birliğiyle yapılan okulların son örneğini ziyaret etmekten memnuniyet duyduğunu belirterek projede emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür etti.

2023_410_09

Geleneksel 2. Tarihi Bulancak İskelesi Deniz Şenliği yapılacak Geleneksel 2. Tarihi Bulancak İskelesi Deniz Şenliği yapılacak

Vali Serdengeçti, ziyaret ile ilgili olarak “91 yıl önce kamu-vatandaş iş birliğiyle inşa edilen tarihi Akçalı İlkokulunda incelemelerde bulunduk. Cumhuriyet tarihinin ilk köy okullarından ve Doğu Karadeniz Bölgesine özgü tip yapının son temsilcisi olan bu kadim ata yadigârını kültür, sanat ve eğitim alanlarıyla geleceğe taşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

2023_410_07

Ziyaret ve inceleme, çekilen hatıra fotoğrafları ile sona erdi.