Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, Giresun'un kalkınması ve stratejik iş birliklerinin oluşturulması için yoğun bir şekilde kurum ziyaretlerine devam ediyor.

Bu kapsamda Vali Serdengeçti, 27 Eylül Çarşamba günü sırasıyla Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü ziyaret ederek, brifingler alıp, incelemelerde bulundu.

Cumhuriyetin 100. Yılında Öğretmenler Günü Anısına Fidan Dikme Etkinliği Düzenlendi Cumhuriyetin 100. Yılında Öğretmenler Günü Anısına Fidan Dikme Etkinliği Düzenlendi

2023_365_03

Vali Serdengeçti'nin ziyaretine başladığı yer, Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü oldu. Enstitü Müdürü Dr. Aysun Akar, fındığın il ve ülke ekonomisi için ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, Vali Serdengeçti'ye enstitünün tarihçesi ve bugüne kadar gerçekleştirdiği araştırma, yayım ve eğitim çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

2023_365_01

Fındık verimini artırmak ve zararlı haşerelerle mücadele konularında yapılan çalışmalar hakkında Vali Serdengeçti'yi bilgilendiren Akar, enstitü bünyesindeki konferans salonu, doku kültürü laboratuvarı ve Karadeniz'de ilk kurulan kivi adaptasyon bahçesi gibi önemli alanları da tanıttı. Vali Serdengeçti, laboratuvarları da gezerek, bilimsel çalışmaların nasıl yürütüldüğünü yerinde gördü.

2023_365_02

Daha sonra Vali Serdengeçti, Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü ziyaret etti. Kurum Müdürü Dr. Muhammet Angın, tarım ve orman alanındaki son gelişmeleri ve projeleri Vali Serdengeçti’ye aktardı.

2023_365_09

Vali Serdengeçti, Giresun ili ekonomisinde fındık ve diğer tarımsal ürünlerin vazgeçilmez önemine dikkat çekerek, "Çiftçilerimizin desteklenmesi, katma değerli ürünlere yönelik devam eden ekonomik yatırımların yakından takip edilmesi, bu bağlamda kadın kooperatiflerine özellikle daha fazla önem verilmesi, coğrafi işaretli ürünlerin ve marka değerinin geliştirilmesi için yerel projelerin hızla sürdürülmesini hedefliyoruz" dedi ve bu yönde bazı talimatlar verdi.

Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş’un da hazır bulunduğu ziyaretlerde Vali Serdengeçti, kurum temsilcilerine teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.