Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, şehrin kalkınmasını desteklemek amacıyla kurum ziyaretlerine aralıksız devam ediyor.

Bu kapsamda Vali Serdengeçti, 6 Kasım Pazartesi günü Giresun Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünü ziyaret ederek, brifing aldı ve incelemelerde bulundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Modaoğlu tarafından Vali Serdengeçti’ye verilen brifingde; Giresun Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün yeni hizmet binasının 21 Ağustos 2021 tarihinde hizmete girdiği ve 9 milyon 811 bin 163 TL’ye mal olduğu bilgisi verildi. Toplam 514 personelle hizmet verdikleri aktarıldı.

2023_449_03

GÜNDÜZLÜ VE YATILI HİZMET VEREN KURULUŞLAR

Müdür Modaoğlu tarafından kurum olarak “Gündüzlü ve Yatılı” olarak hizmet verdikleri belirtildi. Gündüzlü hizmet veren kuruluşların; Giresun Sosyal Hizmet Merkezi, Tirebolu Sosyal Hizmet Merkezi, Bulancak Sosyal Hizmet Merkezi, Şebinkarahisar Sosyal Hizmet Merkezi, Görele Sosyal Hizmet Merkezi, Espiye Sosyal Hizmet Merkezi, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM: 24 saat esasına göre hizmet vermektedir) ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları olduğu,

Yatılı hizmet veren kuruluşların ise; Çocuk Evi Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü, Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü, Çocuk Koruma, İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimi, Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü, Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü, Engelsiz Yaşam, Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi ile Kadın Konukevi Müdürlüğü olarak hizmet verdiği ifade edildi.

TOPLAM 504 BİN 132 KİŞİYE HİZMET VERİLMEKTEDİR

Müdür Modaoğlu tarafından “Bağlı Kuruluşlar ve Yapılan Çalışmalar” hakkında verilen bilgiler arasında Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Olarak;                                                                                                                   

Giresun Sosyal Hizmet Merkezi: Giresun Merkez, Keşap ve Dereli ilçelerinde toplam 183.653 kişiye,

Şebinkarahisar Sosyal Hizmet Merkezi: Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerinde toplam 34.668 kişiye,

Görele Sosyal Hizmet Merkezi: Görele, Eynesil ve Çanakçı ilçelerinde toplam 49.425 kişiye,

Espiye Sosyal Hizmet Merkezi: Espiye ve Yağlıdere ilçelerinde toplam 53.270 kişiye,                                                                                                     

Bulancak Sosyal Hizmet Merkezi: Bulancak ve Piraziz İlçelerinde toplam 83.240 kişiye

Tirebolu Sosyal Hizmet Merkezi: Tirebolu, Doğankent, Güce, Yağlıdere ve Espiye ilçelerinde toplam 99.876 kişiye hizmet vermekte olduğu bilgisi aktarıldı.                                                                                                                      

ASDEP ULUSAL HANE ZİYARETLERİ KAPSAMINDA TOPLAM 11 BİN 768 KİŞİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Müdür Modaoğlu tarafından verilen bilgiler arasında ASDEP Ulusal Hane Ziyaretleri de yer aldı.

2023 yılı ilk 10 ayda ASDEP Ulusal Hane Ziyaretleri kapsamında ulaşılan hane sayısının 4 bin 427 toplamda ise 17 bin 951 hane olduğu aktarıldı.

Bu ziyaretler kapsamında görüşülen kişi sayısının 3 bin 24 olduğu bugüne kadar toplam da ise 11 bin 768 kişi ile görüşüldüğü belirtildi.

5395 SAYILI ÇOCUK KORUMA KANUNU KASPAMINDA TOPLAM 192 ÇOCUK DESTEKLENDİ

Müdür Modaoğlu tarafından bugüne dek 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında danışmanlık tedbir verileri danışmanlık, rehberlik ve izleme hizmetleri ile ailesi yanında desteklenen çocuk sayısının toplam 192 olduğu aktarıldı.

4 BİN 169 KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ

2023 yılı ilk 10 ayda “Aile” eğitimi programı kapsamında 172 adet eğitim verildiği ve 3 bin 501 kişinin bu eğitimden faydalandığı,

“Türkiye Bağımlılıkla Mücadele” kapsamında 18 adet eğitim verildiği ve 374 kişinin bu eğitimden faydalandığı,

“Evlilik Öncesi Eğitim” programı kapsamında 13 adet eğitim verildiği ve 294 kişinin bu eğitimden faydalandığı belirtildi.

TOPLAM 434 PERSONELLE 610 ENGELLİ BİREYE HİZMET VERİLMEKTEDİR

Müdür Modaoğlu tarafından “Engelli Bakım Kuruluşları” hakkında da Giresun Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi, Keşap Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi, Özel Dereli Engelli Bakım Merkezi, Özel Giresun İlgi Engelli Bakım Merkezi, Özel Giresun Engelli Bakım Merkezi, Özel Şebinkarahisar Engelli Bakım Merkezi, Özel Çanakçı Ahmet Saliha Yılmaz Engelli Bakım Merkezi ile Özel Keşap Engelli Bakım Merkezi olmak üzere toplam 8 merkezde 13 yaş ve 18 yaş üstü zihinsel, bedensel ve ruhsal 610 engelli bireye 434 personelle hizmet verildiği bilgisi ifade edildi.

Toplam 6 Özel Bakım Merkezinde hizmet alan 495 engelli birey için 81 milyon 557 bin 274 TL ödendiği de aktarıldı.  

EVDE BAKIM HİZMETLERİNDEN TOPLAM 3 BİN 463 KİŞİ YARARLANDIRILDI

2023 yılında “Evde Bakım Hizmeti” kapsamında toplam 3 bin 463 kişiye 147 milyon 232 bin 38 TL ödeme yapıldığı belirtildi.

GİRESUN HUZUREVİ YAŞLI BAKIM VE REHABİLİTASYON MERKEZİNDE TOPLAM 76 KİŞİYE HİZMET VERİLMEKTEDİR

Müdür Modaoğlu tarafından Giresun Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde 60 yaş üzeri kadın ve erkek yaşlı vatandaşımıza 60 personelle hizmet verildiği ve doluluk oranının 76 kişiyle yüzde yüze ulaştığı bilgisi paylaşıldı.

ÇOCUK HİZMETLERİNDEN TOPLAM 228 ÇOCUK FAYDALANDI

Giresun Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü, Giresun Çocuk Kabul, İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimi ile Giresun Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü olmak üzere 0-18 yaş kız ve erkek olmak üzere toplam 228 çocuğa 155 personelle hizmet verildiği aktarıldı.

KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVLERİNDE 675 ÇOCUK BAKILMAKTA

Müdür Modaoğlu tarafından Özel Kreş ve Gündüz Bakım Evi ile Çocuk Kulübünde toplam 675 çocuğa bakıldığı, bunlardan 19’unun ücretsiz yararlandırıldığı ifade edildi.

SOSYAL EKONOMİK DESTEK KAPSAMINDA 18 MİLYON 178 BİN 885 TL ÖDENDİ

Sosyal ekonomik destek alan 858 çocuk olduğu, bugüne dek toplam 18 milyon 178 bin 885 TL ödendiği bilgisi verildi.

TOPLAM 88 KORUYUCU AİLE

Müdür Modaoğlu tarafından “Koruyucu Aile Hizmeti” hakkında verilen bilgiler arasında toplam 78 koruyucu ailenin yanında 88 çocuğun bakıldığı ve bugüne dek 6 milyon 548 bin 373 TL ödeme yapıldığı ifade edildi.

EVLAT EDİNME KAPSAMINDA 51 AİLE SIRA BEKLİYOR

Milletvekili Gezmiş, "Eşit temsil demokrasinin gereğidir" Milletvekili Gezmiş, "Eşit temsil demokrasinin gereğidir"

Evlat Edindirme Hizmetleri ile ilgili verilen bilgiler arasında 2023 yılında evlat edindirme hizmeti kapsamında aile yanına yerleştirilen çocuk sayısının 3 olduğu, ayrıca 51 ailenin de hizmetten yararlanmak için sıra beklediği bilgisi paylaşıldı.

ÇOCUK HAKLARI İL KOMİTESİ 550 ÇOCUĞA ULAŞTI

2023 yılı ilk altı ayında gerçekleştirilen faaliyetlerde ulaşılan çocuk sayısının 550’ye ulaştığı bilgisi verildi.

2023 YILI İLK ON AYINDA TOPLAM BİN 932 ŞEHİT YAKINI VE GAZİ ZİYARET EDİLDİ

İlimizde toplam 153 Şehidimiz ve 319 Gazimizin olduğu, 2023 yılı ilk on ayında bin 932 kez ziyaret gerçekleştirildiği, Şehit yakınları ve gazilerimize 42 adet ücretsiz seyahat kartı verildiği ve 3 kişinin de istihdam edildiği bilgisi verildi.

YENİ MERKEZLERİN AÇILMASI PLANLANMAKTA

Müdür Modaoğlu tarafından yatırımlar ve projelerle ilgili olarak da Güce ilçesi Orta Mahallesi’nde bulunan; SYDV tarafından 100 kişilik öğrenci yurdu olarak tasarlanan 988 m² binanın 60 yaş ve üzeri kadın ve erkek yaşlılara hizmet verilmek amacıyla Güce Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi olarak açılmasının planlandığı,

Ayrıca ilimiz Aksu Mahallesi’nde bulunan binanın Giresun Belediyesi ile imzalanacak olan protokol kapsamında 18 yaş üzeri hafif ve orta derecede zihinsel engelli bireylere gündüzlü hizmet verilmek amacıyla Gündüzlü Yaşam Merkezi olarak açılmasının planlandığı aktarıldı.

Son olarak İl Müdürlüğü giriş katında Çocuk Ve Ergen Psikososyal Destek Merkezinin hizmete açıldığı bilgisi paylaşıldı.

İlgili Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Yakınoğlu’nun da hazır bulunduğu ziyaretlerde Vali Serdengeçti, kurum temsilcilerine teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Vali Serdengeçti, ziyaret ve inceleme sonrası “Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzü ziyaret ederek brifing aldık. Toplumun her bir ferdine ulaşarak etkin sosyal hizmet sunumu sağlamak adına kurum bünyesinde yürütülen çalışmaları yakından takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

2023_449_02