Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, 27 Ekim Cuma günü Giresun Adası’nı ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

2023_417_12

Doğu Karadeniz bölgesinin yaşanabilen tek adası olma özelliğine sahip, eşsiz bitki örtüsüyle efsanelere konu olmuş önemli bir kültür varlığı olan Giresun Adası’nda incelemelerde bulunan Vali Serdengeçti’ye, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci ile Giresun Müze Müdürü Hulusi Güleç tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

2023_417_02

Aktarılan bilgilerde; ilk olarak 2009 yılında yüzey araştırması yapıldığı ardından arkeolojik kazılara başlandığı ve birçok eserin gün yüzüne çıkarıldığı belirtildi.

Geleneksel 2. Tarihi Bulancak İskelesi Deniz Şenliği yapılacak Geleneksel 2. Tarihi Bulancak İskelesi Deniz Şenliği yapılacak

2023_417_07

Giresun Müze Müdürü Hulusi Güleç tarafından adanın mitolojik tarihi ve günümüz tarihi hakkında detaylı bir sunum yapıldı.

Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından adayla ilgili bir proje hazırlandığı ve bu proje kapsamında yürüyüş yolları, banklar, çevre düzenlemesi gibi işlerin planlandığı ve adanın turizme daha fazla kazandırılacağı bilgisi de verildi.

2023_417_15

Vali Serdengeçti, inceleme sonrası “Karadeniz'in yaşanabilir tek adası... Birçok mistik hikâyeye konu olan; bizans mezarları, tarihi surları, manastır harabesi ve şapel gibi kadim kalıntılarıyla turistlerin ziyaretçi akınına uğradığı ve müteaddit kuş türüne de yaşam alanı sağlayan Giresun Adamızda incelemelerde bulunduk, mevcut projeler hakkında bilgiler aldık.” ifadelerini kullandı.

2023_417_01

İncelemeler sırasında; İl Emniyet Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Özgür Özer, Sahil Güvenlik 73 Komutanı Yüzbaşı Emre Meral, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, Giresun Müze Müdürü Hulusi Güleç ve diğer yetkililer hazır bulundu.