Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde, “Belgelerle Osmanlı’dan Cumhuriyete Giresun” ile "Atatürk ve Cumhuriyet" konulu sergi açılışlarına katıldı.

2023_403_07

Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Giresun İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğünün koordinasyonunda, 125. Yıl Halk Kütüphanesi’nde, 23 Ekim Pazartesi günü saat 10.30’da gerçekleştirilen “Belgelerle Osmanlı’dan Cumhuriyete Giresun” ile "Atatürk ve Cumhuriyet" konulu sergi açılışlarına; Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, Giresun Milletvekili Ertuğrul Gazi Konal, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Vali Yardımcıları Mehmet Fikret Çavuş, Dr. Davut Sinanoğlu ve Mehmet Fatih Yakınoğlu, il protokolü ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

2023_403_03

Sergilerin açılış kurdelesini, Vali Mehmet Fatih Serdengeçti ve protokol üyeleri birlikte kesti.

Sergilenen eserleri tek tek gezerek inceleyen Vali Serdengeçti, “Tarihi belgelerle Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan yazı arşivinin görücüye çıktığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde aziz milletimizin azmiyle kazanılan muazzam zaferlerin sayfalara döküldüğü sergimizin açılışını gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.

2023_403_01

Sergide Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci tarafından Vali Serdengeçti'ye, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk kitabı hediye edildi.

"Atatürk ve Cumhuriyet" konulu kitap sergisinde, il kütüphanesinde bulunan 100 adet kitap sergilendi. Ayrıca, "Belgelerle Osmanlıdan Cumhuriyete Giresun" sergisinde ise 1560-1939 yılları arasına ait devlet arşivlerinde yer alan 37 belge görücüye çıkarıldı.

2023_403_04

Giresunspor'dan Tirebolu Belediye Başkanı Bülent Kara'ya Ziyaret Giresunspor'dan Tirebolu Belediye Başkanı Bülent Kara'ya Ziyaret

Sergi açılışları sırasında, Giresun Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından, Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği şarkılardan bir de dinleti sunuldu. Katılımcılar, bu özel etkinliklerle Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılını anlamlı bir şekilde kutlama fırsatı buldular.

Her iki sergi de 28 Ekim 2023 Cumartesi günü akşamına kadar ilgililer tarafından ziyaret edilebilecektir.