Vali Mehmet Fatih Serdengeçti başkanlığında, vali yardımcıları, kaymakamlar, kolluk birim amirleri ve ilgili kurum yetkililerinin katılımıyla bir dizi toplantı gerçekleştirildi.

Vali Serdengeçti başkanlığında, 18 Ekim Çarşamba günü saat 10.00’da Giresun Valiliği Toplantı Salonu’nda ilk olarak Güvenlik ve Asayiş Toplantısı yapıldı.

Gündeme dair konuların ele alındığı toplantıda, yapılan ve yapılması gereken hususlar değerlendirildikten sonra koordinasyonu gerektiren konularda yapılacak çalışmalar görüşüldü.

Toplantıda, güvenlikle ilgili konular başta olmak üzere; trafik, asayiş, kadına yönelik şiddet, terör, düzensiz göç ve uyuşturucuyla mücadele ile İçişleri Bakanlığımızca talimatlandırılan diğer aylık takipli konular ele alındı.

Akabinde saat 11.00’de Kaymakamlar Genel Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

2023_393_04

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Vali Serdengeçti, “İlk olarak, terör olayları ve güvenlikle ilgili konulara dikkatlice yaklaşmalıyız. Terörle mücadelede kararlılıkla ilerlemeli ve vatandaşlarımızın güvenliğini en üst düzeye çıkarmalıyız.

Ayrıca, vekaleten yapılan görevlerde, asaleten olduğu gibi hizmet edilmesini sağlamalıyız. Kamu hizmetlerinin her seviyede etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi için koordinasyon ve iş birliği önemlidir.

Kadın kooperatiflerine destek vererek, kadın girişimcilerin ekonomik kalkınmada daha etkin bir rol oynamalarını sağlamalıyız. Ayrıca, Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü kutlamalarına hazırlık, afetlere karşı tedbirler, KÖYDES projeleri ve ilçeler arasındaki koordinasyon gibi konuları da değerlendireceğiz.

Kış aylarının yaklaşmasıyla ilgili riskleri inceleyecek, evsiz vatandaşlara yardım, sokak hayvanlarına yönelik çözüm yolları, okulların güvenliği, taşımalı eğitim ve diğer önemli meselelere odaklanacağız. Hep birlikte çalışarak ilimizi daha güvenli ve yaşanabilir bir yer haline getireceğimize inanıyorum.” sözlerine yer verdi.

Toplantıda Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü kutlamalarına yönelik hazırlık çalışmaları başta olmak üzere afetlere hazırlık kapsamında ilçelerde Haziran ve Temmuz aylarında meydana gelen sellerin neden olduğu zararların takibi, dere yataklarında yapılaşmaya izin verilmemesi, menfezlerin açık tutulması, sarı ve turuncu uyarılarda tedbir planlaması ele alındı.

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte özellikle önceki yıllarda yaşanan risklerin gözden geçirilmesi, Bakanlık genelgeleri doğrultusunda alınması gereken tedbirlerin planlanması ve proaktif bir yaklaşım benimsenmesi konusunda görüşler paylaşıldı. Evsiz vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik alınması gereken tedbirler, okulların güvenliği, öğrenci servisleri, taşımalı servisler ve taşımalı eğitim yemeklerinin takibi ve denetimi hususları üzerinde duruldu.

Giresun İlinde "Seracılığın Yaygınlaştırılması Projesi" Uygulanıyor Giresun İlinde "Seracılığın Yaygınlaştırılması Projesi" Uygulanıyor

KÖYDES projelerinin tamamlanması, projelerin ilerleyişi ve 2024 planlamasının ihtiyaçlara uygun bir şekilde yapılması görüşüldü. Kaymakamların, genel iş yürütümü dışında projeler geliştirmeleri ve 2024 yılı için kurumsal hedefler belirlemeleri konusunda istişare edildi.

Şehit yakınları ve gazilere yönelik ilgi ve hürmetin artırılması için yapılacak çalışmalar ele alındı. İlimizde barınan depremzedelerin takibi ve gerektiğinde destek sunulması için alınacak önlemler masaya yatırıldı. Bakanlıkça talep edilen periyodik toplantıların düzenlenmesi, halk toplantıları, muhtar toplantıları gibi konular üzerinde duruldu. Yayla-Mera alanlarında yapılaşmaya izin verilmemesi ve hukuki süreçleri tamamlanan yapılara dair yıkım işlemleri değerlendirildi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) hizmetleri, sevgi evleri, bakım merkezleri ve dezavantajlı kesimlere yönelik işler ile Kadın kooperatiflerine destek verilmesi konuları detaylı bir şekilde görüşüldü. Üniversite öğrencilerinin barınma ve diğer ihtiyaçlarına yönelik çözüm yolları ve çalışmalar ele alındı. Kış aylarında artan sokak hayvanları ve başı boş köpek sorununun çözümü için alınması gereken tedbirler üzerinde duruldu.

Son olarak daha önce yapılması kararlaştırılan işlerin hangi aşamada olduğu, bundan sonra yapılması gereken çalışmaların ve alınması gereken önlemlerin neler olduğu, ilçeler arasındaki koordinasyon çalışmaları gözden geçirildi. Gecikme yaşanan ve hiç gerçekleştirilemeyen yatırımların gerekçeleri hususunda da yetkililer tarafından Vali Serdengeçti’ye bilgi verildi. Toplantıda eğitim, sağlık ve ulaşım başta olmak üzere devam eden diğer yatırımlar ile il genelindeki emniyet ve asayiş olayları hakkında da değerlendirmede bulunuldu.