Giresun İl Afet Risk Azaltma Planının (İRAP) uygulanabilirliğini sağlamak amacıyla 2023 Yılı İzleme ve Değerlendirme Toplantısı, Vali Mehmet Fatih Serdengeçti başkanlığında gerçekleştirildi.

Giresun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda 4 Ocak 2024 tarihinde, afet risklerini azaltma amacıyla 15/07/2018 tarihli ve 30479 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında hazırlanan Giresun İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) üzerine bir toplantı düzenlendi.

2024_06_01

Vali Serdengeçti, toplantının açılışında yapmış olduğu konuşmasında “2023 yılını değerlendirdiğimiz bu toplantıda, ülkemizde ve dünyada önemli olaylara tanık olduk. Maalesef, 2023 yılının başında, Şubat ayında, büyük bir depremle karşılaştık. Felaket sonucunda 50 bin insanımızı kaybettiğimiz bu olayda devletimiz ve kamu kurumları, seferberlik ilan ederek bölgeye yönlendirildi ve sorunların çözümü için büyük çaba sarf etti.

CHP Bulancak Belediye Meclis üyeleri açıklandı CHP Bulancak Belediye Meclis üyeleri açıklandı

İlk olarak kurtarma operasyonları, yaralıların tedavisi ve konteynerlerin oluşturulması gibi adımlar atıldı. Şu anda devletimizin planları doğrultusunda, depremden etkilenen vatandaşlarımıza konut teslimatları gerçekleştirilmekte ve bu süreç yakından takip edilmektedir. Bu deprem 11 vilayeti kapsayan ve 13 milyon insanın etkilendiği büyük bir coğrafyada meydana geldi. Ayrıca ülkemizin deprem riskine dair bir kez daha bilincimizi tazeledi.

Giresun'un da bu kapsamda riskler barındıran bir bölge olduğunu görmekteyiz. 2021 yılında yaşadığımız sel felaketi ve ardından gelen diğer doğal afetler, Giresun'un da bu tür olaylarla karşılaşma ihtimalini gösteriyor.

Bu noktada, afet risklerini azaltmak, önlemek ve etkilerini en aza indirmek adına tüm kamu kurumları arasında iş birliği büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, 2018 yılında tamamlanan İl Afet Planı, Giresun'un özel koşullarını dikkate alarak hazırlandı. Plan, zaman içinde birkaç kez güncellendi ve revize edildi. İzleme ve Değerlendirme Komisyonu, süreci düzenli olarak takip etti.

Bugün itibarıyla, Giresun İl Afet Risk Azaltma Planı'nda 3 amaç, 17 hedef ve 78 eylem bulunmaktadır. Bu eylemlerin 20 tanesi öncelikli (kırmızı eylem) olarak belirlendi. 2023 yılında toplam 78 eylemden 63'üne başlandı, 20 tanesi tamamlandı, 43 tanesi ise devam etmektedir. Tüm eylemlerin tamamlanma oranı 31 Aralık 2023 itibarıyla %44 olarak gerçekleşti.

Bu bilgiler ışığında, önümüzdeki dönemde tamamlanması gereken eylemler, özellikle kırmızı eylemler üzerinde durmamız gerekiyor. Planın tamamlanması ve güncellenmesi, afetlere hazır bir toplum olmamız adına kritik bir öneme sahiptir. Devletimizin ve milletimizin birlik ve beraberlik içinde olması, bu süreci daha etkili bir şekilde yönetmemizi sağlayacaktır.

2024 yılına umut dolu bir şekilde girmek, birlikte hareket etmek ve güçlü bir afet mücadele planına sahip olmak temennisiyle toplantımıza başlıyorum. Hep birlikte, daha güvenli bir Giresun için çalışmaya devam edeceğiz.” sözlerine yer verdi.

2024_06_02

Vali Serdengeçti başkanlığında gerçekleşen toplantıda, İRAP'ın güncellenmesi, yeni eylemler ve yazılım sistemi ile ilgili izleme ve değerlendirmeler detaylı bir şekilde ele alındı.

Giresun İl Afet ve Acil Durum Müdürü Murat Cavunt tarafından eylemlere yönelik son durum hakkında sunum yapılırken, planın etkinliği ve başarı durumu değerlendirilerek, alınan kararlar doğrultusunda planın gelecekteki uygulama sürecine yönelik bir yol haritası belirlendi.

Toplantıya İRAP İzleme ve Değerlendirme Komisyon Kurulu üyeleri ile ilgili eylemlerden sorumlu kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.