Giresun-Bulancak'ta 47 yıldır terzilik yapan Hasan Üstün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en çok tercih ettiği pantolon tarzlarından olan Süvari pantolon olarak da bilinen dar kloş pantolon yapım ustasının son temsilcilerinden bir tanesi.      

WhatsApp Image 2023-10-27 at 13.55.45  

WhatsApp Image 2023-10-27 at 13.19.31 (1)

"Antika bir zanaat haline geldi"

Bulancak'ta Eylül Rüzgarı! Tiyatroseverler bu oyun kaçmaz! Bulancak'ta Eylül Rüzgarı! Tiyatroseverler bu oyun kaçmaz!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en çok tercih ettiği antika sanat haline dönüşen Kloş pantolonu, aynı zamanda Yörükler ve Kurtuluş Savaşı'nda askerlerimiz de giymiş.

WhatsApp Image 2023-10-27 at 13.19.32 (2)

Türkiye'de sayılı terzilerden biri olan Üstün, "Bulancak doğumluyum. İlkokul beşinci sınıfı bitirdikten sonra babamın yanında terziliğe başladım, 1976 yılında başladım yani, 47 yıldır bu mesleğin içindeyim. O günden bugüne bu yöresel kıyafetleri dikiyoruz.  Paçaları dar, düğmeli olmamasının sebebi ise yolda çalılara takılmaması için dar kesimdir. Vücut şekline uygun olarak yapılmıştır. Şu anda fiyatlar 2500 TL. Kumaş fiyatları arttı. Kaliteli kumaştan yapıyoruz pantolonlarımızı. Kloş örgülü pantolonlarımızı bir günde ancak dikilebiliyoruz." dedi.

WhatsApp Image 2023-10-27 at 13.19.31 (2)

"Vatandaşlar beğenerek giyiyor"

Üstün "Türkiye'de birçok insan bana ulaştılar. Rahmetli ağaların ağası Sakıp Sabancı Giresun'a Kümbet Şenliği'ne gelmişti. Ona pantolon diktik. Yayla ağalarına, günlük giyenlere, ata meraklı olanlara bu pantolonları diktik. Bu pantolonun yazlık ve kışlık olanı da var. Onu da yayla sezonunda avlanmaya gidenler, yaylaya çıkanlar diktirirler.

Bir başka adıyla 'Atatürk süvari pantolonu' olan Kloş pantolonu, vatandaşlar beğenerek giyiyor. Takım halinde de yapıyoruz. Pantolon üzerine yelek, üzerine kasket takılır.

Giresun ve Ordu'da yok. Onlar bana geliyorlar. Trabzon'dan bir bölümü bana geliyor. Batı Karadeniz'e Samsun'dan hatta Sinop'tan gelen var. Ankara'dan ve Ege Bölgesi'nden de sipariş geliyor, onlara dikiyorum. Sosyal medyadan arkadaş oluyoruz, onlar da geliyorlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hem savaşta hem de Atatürk çiftliğinde giyiyor olması da sipariş almamı sağlamıştır." dedi.

WhatsApp Image 2023-10-27 at 13.19.32

Mesleğin son temsilcisi olduğunu söyleyen Üstün, "Ne yazık ki devamımız yok, şu anda benden başka diken kalmadı. Üzüldüğüm şey de bu. Kloş pantolon ustası olarak Karadeniz'de ve Giresun'da benden başka yapan kimse yok. Çırak yetişmiyor, Kalfa zaten yok. Herkes üniversite mezunu, masa başında para kazanmayı düşünüyorlar. Benim diktiğim pantolonu dikebilen yok. Gücümün yettiği kadar kloş pantolon dikmeye devam edeceğim. Giyenlere Allah iyi günlerde giymek nasip eylesin diyelim." şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023-10-27 at 13.19.33

Haber: Yunus Eren