AFAD Başkanı Okay Memis'i hemşehrileri ziyaret etti AFAD Başkanı Okay Memis'i hemşehrileri ziyaret etti

Elektrik enerjisi maliyetini düşürmek için Yeşil Enerji Bahçesi Projesi geliştirildi. Türkiye'de ilk olan proje ile ilgili Şebinkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Oktay Alp açıklamalarda bulundu.

Şebinkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Oktay Alp yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu;

”Sürekli artan elektrik enerjisi maliyetini düşürmek için yürütmekte olduğumuz Yeşil Enerji Bahçesi Projesi, Türkiye'de bir ilk olacak. Bu projede hedefimiz, Esnafımızın elektrik enerjisi tüketimlerinin, kurulacak olan Güneş Enerjisi Santrali ile karşılanması ve mevzuatlar kapsamında fazla üretilen elektrik enerjisinin satışı gerçekleştirmektir. 

Bu kapsamda, Elektrik Abone Tiplerine göre (Ticarethane, Sanayi, Mesken vb.) bu projede yer alarak Elektrik Enerjisi Tüketim giderlerini tamamen Güneş Enerji Santrali Tesisinden üretilecek elektrik enerjisi ile karşılayabileceksiniz. 

Esnafımızın çoğunun iş yerinin kiralık veya mal sahibi olup da GES projesini kuracak uygun imkânlarının yani (Çatısının uygun olmaması, yeterli Güneş Işığı alamaması, Finans gücünün olmaması vb. gibi ) nedenlerle böyle bir sistem kuramadığını biliyoruz.

Yürütmekte olduğumuz bu proje sayesinde katılmak isteyen her üyemiz, kendisine hobi bahçesi yapar gibi Yeşil Enerji Bahçesinden bir yer alarak bir Güneş Enerjisi Santrali’ne sahip olacaktır. 

İşlerin kötü gitmesi, enerji tüketiminin düşmesi, yatırımını değiştirme kararı alması gibi durumlarda ise kendisine ait olan bu GES Tesisini devretme imkânına da sahip olacaktır. 

Kurulum maliyetini düşürmek adına Esnaf ve Sanatkârlar Oda Başkanlığı himayesindeki bu projede, GES Tesislerinin kurulması için gerekli Finans, gerekli hibe ve kredileri ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşerek sağlanmasının ve uygun ödeme koşullu kredilerinin sunulması konusunda gerekli desteği sağlamaktayız.

Şebinkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak, esnaflarımızın daha fazla kazanç elde etmelerine ve enerji maliyetlerini düşürmelerine yardımcı olmak için buradayız. Başvurularınızı bekliyoruz!

Projeye dâhil olmak isteyen üyelerimiz son 2 aylık elektrik faturaları ile birlikte Odamıza başvurmaları gerekmektedir.

Bütün esnaflarımıza Hayırlı ve bol kazançlar dilerim.”