24 Ekim 2023 tarihinde Trabzon'un Sürmene ilçesi Çamburnu Tüneli'nde meydana gelen trafik kazasında Norveçli Bisikletçi Steffene Emil Snppene (26 yaşında) bir kamyonun kendisine çarpması sonucu kaza yerinde hayatını kaybetti.

WhatsApp Image 2023-10-24 at 19.17.53

Yaşanan ölümlü kazanın çok üzücü olduğunu belirten Bulancak Bisiklet Topluluğu Üyesi Zafer Çamaltı, “Ne yazık ki; gerekli düzenlemeler ve yeterli tedbirler alınmadığı sürece bu tür üzücü sonuçları yaşamaya devam edeceğiz” diyerek, son yıllarda trafikte bisikletli yoğunluğunun arttığına dikkat çekti. 

Çamaltı; “Karayolları yapım ve planlamalarında artan bisikletli yoğunluğu ve bisiklet turizmi dikkate alınmalı ve yeni düzenlemeler ve tedbirler acilen uygulanmalıdır. Özellikle şehirlerarası yollarda yol kenarı banketlere bir standart getirilerek kesintisiz devam etmesi gerekmektedir. Banketler kavşak geçişlerinde ve şehir geçişlerinde yola katılmaktadır. Bu durum acil durumlarda ve özellikle bisikletli geçişlerinde büyük sıkıntıya neden olmaktadır. Tüm bunlara sürücülerin ve bisikletlilerin dikkatsizliği ve umursamazlığı da eklenince üzücü kazaların yaşanması kaçınılmaz oluyor” dedi.

Tüneller Ölüm Geçidi Olmasın!

Giresunspor Başkanı Emin Eltuğral'dan Görele Belediye Başkanı Hasbi Dede'ye ziyaret Giresunspor Başkanı Emin Eltuğral'dan Görele Belediye Başkanı Hasbi Dede'ye ziyaret

Son olayda, tünelde yaşanan ve 26 yaşında genç bir bisikletlinin ölümüyle sonuçlanan kazanın boyutunun ayrıca değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Çamaltı, “Ülkemizde inşa edilen tüneller sadece motorlu araçların geçişi düşünülerek yapılmış. Bu tünelleri yayalar, evcil ve yabani hayvanlar dahi kullanmaktadır. Doğal olarak çoğunlukla başka alternatifi olmadığı için bisikletlilerde bu tünellerden geçiş yapmaktadır. Ülkemizdeki karayolları tünelleri genellikle iki şerit ve sıfır banketle inşa edilmektedir. Kenar çizgisinden sonraki boşluk sadece 30-40 cm ve tehlike anında kaçacak hiçbir yer olmadığı için en ufak bir kazanın ölümle sonuçlanması kaçınılmaz oluyor. Tünel planlamalarında bunlara dikkat edilmesi ve mevcut tünellerin yeniden düzenlenerek durumlarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Tünel kenarlarında bulunan kablo ve boruların geçtiği kanallar zemin altına indirilerek buradan kazanılacak mesafe ile kenar çizgisinden sonraki banket alanı 80-100 cm’ye kadar çıkabilir ve bu da hayatları kurtarır. Yine tünel giriş ve çıkışlarına Bisikletli geçişlerinde kullanılabilecek ikaz butonları/lambaları konulabilir” diye konuştu