TÜBİTAK - Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca, lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencilerin temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı, Yazılım alanlarında düzenlenen 54. TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının 2023 Yılı  Bölge aşaması, 3-4 Nisan 2023 tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

2204-A kapsamında yarışmaya Giresun'dan yapılan 223 proje başvurusu yapılmıştır. Samsun Bölge Finalleri aşamasına toplamda 120 proje davet edilirken,Giresun'dan 30 proje bölgede sergilenmeye ve yarışmaya katılmaya hak kazanmıştır. Giresun, bölge sergisine davet edilen Samsun, Amasya, Giresun, Kastamonu, Ordu, Sinop ve Tokat illeri arasında en çok proje daveti bulunan 2. İl olmuştur. Ayrıca ülke geneli bölge aşamasına davet edilen proje sayısı bakımından da  Türkiye'de 15. Sırada yer alarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Proje sahibi öğrenciler, çevrim içi sunumlara katılarak projelerini jüri üyelerine anlatmışlar ve Giresun'un başarıyla temsil etmişlerdir.

            Yarışma jürisi tarafından yapılan değerlendirme sonucu; Giresun'dan 2 proje 1.liğe, 4 proje 2.liğe, 4 proje de 3.lüğe layık görülerek toplamda 10 proje derece elde etmiştir. 

Bölge yarışmasında 1. olan projelere 5-9 Haziran 2023 tarihlerinde yapılacak Türkiye Finallerinde Giresun'un temsil edeceklerdir.

Bölge finallerinde dereceye giren projeler ve danışman öğretmenler şöyledir:

Giresun’da İmzalanan Protokolle Yükümlülere Eğitim Desteği Verilecek Giresun’da İmzalanan Protokolle Yükümlülere Eğitim Desteği Verilecek

Ekran görüntüsü 2023-04-27 120115

İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, "TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri kapsamında hazırlık ve başvuru sürecinde büyük çaba gösteren öğrencilerimize ve danışman öğretmenlerimizi tebrik ederim. Haziran ayında yapılacak Türkiye Finallerinde ulusal dereceler kazanmaları temennisiyle öğrenci ve öğretmenlerimize başarılar dilerim. " dedi.