Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) iş birliğinde zekat konusunda vatandaşları bilgilendirmek ve zekat bilincinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla il müftülükleri ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Zekat Bilgilendirme Toplantıları” sürüyor.

Bu kapsamda Giresun İl Müftülüğü tarafından çeşitli programlar ve toplantılar düzenlendi.

Giresun'da Bir İlk! Tersane Gibi Okulda Öğrenciler Çelik ve Fiber Tekne Üretiyor. Giresun'da Bir İlk! Tersane Gibi Okulda Öğrenciler Çelik ve Fiber Tekne Üretiyor.

Tirebolu Körliman Mahallesi Camii’nde gerçekleştirilen programa konuşmacı olarak katılan İl Müftüsü Ramazan Topcan, Başkanlığın zekat hizmetleri konusunda vatandaşları bilgilendirdi.

cdbbbeec-caf8-4659-b270-df782f269491_750x422

İl Müftüsü Topcan, tüm ibadetlerde olduğu gibi zekat ibadetinde de topluma rehberlik ettiklerini belirterek, “Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliği ile hayırsever vatandaşlarımızın Zekâtlarını yurt içinde ve yurt dışında özellikle depremzede kardeşlerimiz başta olmak üzere olabildiğince geniş kitlelere ulaştırmak, Müslüman kardeşlerimizle yardımlaşma, dayanışma konusundaki çabaları desteklemek, Zekat’ın sadece Ramazan döneminde değil yıl boyunca etkin bir şekilde toplanmasını sağlamak amacıyla; “Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin” projesi başlatılmıştır. Bu proje kapsamında bugün Tirebolu ilçemizdeyiz yarın ise Giresun Merkez’de olacağız inşallah.” dedi.

“Zekat, yardımlaşmanın ibadet halini almış şeklidir”

Zekatın sosyal açıdan İslam toplumunun temel yapı taşı olduğuna işaret eden İl Müftüsü Topcan, “Konu üzerinde hemen ifade etmek isterim ki Zekat; ihtiyari bir ibadet değil farz bir ibadettir. Zekat, fakirin zengindeki hakkıdır. Zaman gelmiş yerine getirmeyenler tehdit bile edilmiştir. Zekat; ferdi, sosyal, ahlâki, iktisadi, hatta siyasi yönleri olan çok yönlü bir ibadettir. Zekat; Zengin ve fakir sınıflar arasındaki yardımlaşmanın ibadet halini almış şeklidir. İyiliğe erişmenin ve muttakî bir Mü’min olabilmenin en önemli şartlarından birisi; zekattır. Zekat; insandaki hırs ve cimrilik gibi kötü huyları gidererek, yerine cömertlik, iyilik, merhamet ve hayırseverlik gibi güzel huyları yerleştiren bir ibadettir. Zekatın hala en çok istismar edilen bir konu olduğu, bunun önlenmesi için de el birliği ile çalışmalıyız.” diye konuştu.

“Zekat Hizmetleri Daire Başkanlığı milletimizin hizmetinde”

Vatandaşların emaneti olan zekat, sadaka, fitre ve bağışları büyük bir titizlikle ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını ifade eden İl Müftüsü Topcan şu ifadelere yer verdi: “Kardeşlerim! Yakın tarihte millet olarak yaşadık, şahitler olduk. Birtakım ihanet odaklarının Müslümanların samimi duygularını istismar ederek topladıkları zekat, fitre ve kurbanları nasıl kendi karanlık emelleri için kullandıklarını.  Bu tür girişimlerin önüne geçmeliyiz. Bundan hareketle Başkanlığımız bünyesinde özel bir birimin kurulmuş olması Başkanlığımızın konu üzerindeki hassasiyetinin bir ifadesidir. ‘Zekat Hizmetleri Daire Başkanlığı’. Namaz, Hac ve benzeri ibadetlerde olduğu gibi zekat ibadetinde de aziz milletimize rehberlik etmeliyiz.”