Merkezi İstanbul Kadıköy’de bulunan ve bugüne kadar eğitim ve kültür alanında yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Tirebolu Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile akademisyen, ev hanımı, esnaf ve serbest meslek sahibi gibi kişilerin oluşturduğu Ahenk Musiki Topluluğu’nun kültür ve sanat çalışmasında işbirliğine gittiği belirtildi.

KORO-D

Tirebolu Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nden yapılan açıklamada, “ Derneğimiz, Tirebolu tarihi ve kültürüne dair kitaplar yayınlayarak önemli bir kültür hizmeti sunmaktaydı. Derneğimiz bu defa “Ahenk Musiki Topluluğu”na kapılarını açtı. Doktor, profesör, mimar, mühendis, öğrenci, ev hanımları ve serbest meslek sahibi kişilerden oluşan “Ahenk” topluluğu bundan sonraki çalışmalarını dernek lokalimizde yapacaklardır” denildi.

KORO-A

AHENK MUSİKİ TOPLULUĞU ÇEYREK ASRI GERİDE BIRAKTI

Doğa Sporlarının Dünü Bugünü Doğa Sporlarının Dünü Bugünü

Ahenk Musiki Topluluğu’nun neredeyse çeyrek asrı geride bırakan deneyimli akademisyenlerle sanat faaliyetlerini sürdürdüğü de belirtilen açıklamada, “1998 yılında tamamen amatör seslerden oluşan çeşitli meslek gruplarının oluşturduğu, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ses sanatçısı, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda üslup ve repertuvar öğretim üyesi, Yeditepe Üniversitesi Türk Müziği Korosu’nun şef ve hocalığı gibi görevlerde bulunan aksakal isimlerden Mithat Özyılmaz tarafından çalıştırılan profesyonel bir Türk müziği topluluğudur. Topluluğun amacı musikimizi düzgün, aslına uygun ve titiz çalışmalar sonunda icra edebilmek. Konserlerine bugüne kadar Çiğdem Kırömeroğlu, Münip Utandı, Serap Mutlu Akbulut, Ayşe Taşçı, Bekir Ünlüataer ve daha birçok ses sanatkârlarını davet etmiş. Dede Efendi, Münir Nurettin Selçuk, Selahattin İçli, Sadettin Kaynak, Yesari Asım Arsoy, Alâeddin Yavaşça gibi yaşayan ve yaşamayan bestekârlara dair özel konserler gerçekleşmiştir. Topluluk, bu defa çalışmalarına ev sahipliği yapacak olan Tirebolu Derneği’ne “ahenk” katacaktır” denildi.

Öte yandan, Toplulukta Tirebolu Derneği üyesi Lütfiye Devge ve kanun sanatçısı Göreleli Hacer Tısoğlu’nun da yer aldığı kaydedilerek, ilerleyen günlerde bir Tirebolu türküsünün de repertuvara alınabileceği belirtildi.