Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun talimatıyla birlikte Kale Mahallesi’nde yer alan mülkiyeti Belediye’ye ait tarihi bina restore ediliyor.

Vali Serdengeçti, Yerel Gazete Temsilcilerini Kabul Etti Vali Serdengeçti, Yerel Gazete Temsilcilerini Kabul Etti

Restorasyon çalışmalarıyla birlikte tarihi bina, eski ihtişamına kavuşacak ve modern bir işlev kazanacak. İki katlı binanın üst katı, en kıymetlilerimiz olan çocuklarımız için çeşitli sanat ve teknoloji atölyelerinin yer alacağı Bilgi Evi olarak tasarlanırken alt katı ise kütüphane ve kültür evi olarak hayat bulacak.

2_645

Tarihi dokusu korunarak yenileme çalışmalarına devam edilen binanın kısa sürede tamamlanması bekleniyor.

Şenlikoğlu, "Tarihimizi koruyor, çocuklarımızın geleceğine değer kazandırıyoruz"

Tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkmanın önemine değinen Başkan Aytekin Şenlikoğlu, geçmiş ile gelecek arasında bir bağ kurmayı amaçladıklarını belirterek Giresun’un zenginliklerini geleceğe taşıdıklarını ifade etti.

Şenlikoğlu, “Aksu, Kumyalı ve Çıtlakkale Bilgi Evlerimizden sonra yeni Bilgi Evlerimiz için çalışmalarımıza başlamıştık. Bunun da meyvesini yavaş yavaş topluyoruz. Bu bina şehrimiz için tarihi bir anlam taşıyor. Bizler de bu tarihi dokuyu koruyarak çocuklarımıza yeni bir Bilgi Evi ve gençlerimize bir kütüphane kazandırmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

3_620