Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun aldığı kararla her yıl 30 Mart günü 'Uluslararası Sıfır Atık Günü' olarak tüm dünyada kutlanıyor.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu da, 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Şenlikoğlu mesajında: “Herkesin değerleriyle kucaklaşan, geleneklerine sahip çıkan, aynı zamanda çağdaş, yenilikçi, mavi ve yeşil doğasıyla ünlenen, ‘Fındığın Başkenti, Kirazın Anavatanı’ olan şehrimiz için vatandaşlarımızın da projelerimize katılım sağladığı bir şehir oluşturmak için çalışıyoruz.” diyerek şöyle devam etti:

“Sıfır Atık Projesi; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumlarının gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesini, atığın oluşması durumunda ise kaynağından ayrı bir şekilde toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanmaktadır.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2017 yılında başlatılan Sıfır Atık Hareketi'nin, bugün hem ülkemizin çevresine, doğasına ve ekonomisine yaptığı katkıyla hem de aldığı uluslararası ödüllerle milletimizi gururlandırmaya devam etmektedir.

Giresun'da çilek üretimi fındıktan sonra gelir kaynağı haline geldi Giresun'da çilek üretimi fındıktan sonra gelir kaynağı haline geldi

Bizler de vatandaşlarımızın da destekleriyle atıklarımızı kaynağında ayrıştırarak atıklarımızın geri kazanımını sağlıyor ve hepimizin hayal ettiği, gelecek kuşaklara daha güzel daha temiz bir Giresun bırakmak için çalışıyoruz.

Bu anlamda yaşayan ve yaşatan bir Giresun için tüm vatandaşlarımızın ‘Sıfır Atık’ hareketine katılımlarını önemsiyor, 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü’nü kutluyorum.”