Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yaptırılan ve 4 köyü modern tarıma geçirecek olan 54 metre yüksekliğindeki Saraycık Sulama Göletinde ilk kazma vuruldu. Göletin hayata geçmesinin ardından Saraycık, Ahurcuk, Güzelyurt ve Evcili köylerinde tarım alanları suya kavuşturacak.

Şebinkarahisar ilçesinde susuz kalan tarım alanları yapılacak göletlerle suya kavuşacak. Susuz bölgelerdeki gölet projeleri tarım arazileri için can suyu olacak.

Giresun'da İki Otomobilin Çarpıştığı Kazada 1 Kişi Öldü, 2 Kişi Yaralandı Giresun'da İki Otomobilin Çarpıştığı Kazada 1 Kişi Öldü, 2 Kişi Yaralandı

WhatsApp Image 2023-10-30 at 15.01.13
Sondaj yapıldı ve kaya kırma çalışmaları başladı
DSİ Trabzon 22. Bölge Müdürlüğü'nde bu yılın başlarında yüklenici firma ile sözleşme imzalanmıştı. Yaz aylarında göletin yapılacağı alanda incelemelerde bulunan DSİ ve yüklenici firma yetkilileri Küllük Deresi üzerine inşa edilecek olan Saraycık Göletinin yapılacağı alanda sondaj ve kaya kırma çalışmaları başladı. Sondaj sonuçlarının olumlu çıktığı bildirildi.

Gölet projesi hayata geçince 4 köydeki susuz kalmış tarım alanları suya kavuşacak
Gölet projesinin hayata geçmesiyle birlikte Saraycık, Ahurcuk, Güzelyurt ve Evcili köylerinin tamamı suya kavuşacak. Gölet, toplam 1600 dekar tarım arazisini sulayacak.

WhatsApp Image 2023-10-30 at 15.01.13 (2)

Saraycık Köyü Muhtarı Cafer Kesik, yaptığı açıklamada, "Saraycık göletimizle ilgili yüklenici firma çalışmalarını sürdürüyor. Biz de bu süreci yakından takip ediyoruz. Şu anda kırma mıcır yapılacak. Sondaj sonuçları olumlu çıktı. Gölet projesinin hayata geçmesiyle birlikte 4 köyümüzün tarım potansiyeli de artacak" dedi.

Saraycık Göleti nereye yapılacak?
göre Saraycık Köyünün yaklaşık 11 kilometre kuzeydoğusunda, Küllük Deresi üzerinde inşa edilecek olan Saraycık Göletinin temelden yüksekliği 53,70 metre, kret uzunluğu 234 metre; kil çekirdekli kaya dolgu tipinde olacak.