Diyanet İşleri Başkanlığı, maruz kalınan afet ve felaketlerin sonuçlarına dair toplumsal duyarlılık oluşturmak için bu yılın Ramazan temasını "Ramazan ve Dayanışma" olarak belirledi.

Bu kapsamda İl Müftülüğü tarafından okullarda "Ramazan ve Dayanışma" başlıklı konferanslar düzenlendi.

İl Müftüsü Ramazan Topcan, Ramazan ayı dolayısıyla gençlerin milli ve manevi değerleri benimsemesi, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamak amacı ile İl Müftülüğü olarak okullarda eğitim seminerleri düzenlemeye devam edeceklerini belirtti.

“Hayatın, Kur’an ve sünnet rehberliğinde yeniden inşası için dijital ortamda da gayret göstermeliyiz" “Hayatın, Kur’an ve sünnet rehberliğinde yeniden inşası için dijital ortamda da gayret göstermeliyiz"

Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak katılan İl Müftüsü Topcan, Ramazan’ın oruç ayı olduğu kadar rahmet ve mağfiret ayı olduğunu vurguladı.

İl Müftüsü Topcan, Ramazan’ın kendine has manevi havası ile birlik ve beraberlik duygularını, insani ve manevi değerleri güçlendiren bir mevsim olduğunu belirterek, “Ramazan-ı Şerif; bir ibadet mevsimi olmanın yanında sevgi, şefkat, merhamet, cömertlik, şükür, sabır, kanaat, yardımlaşma ve dayanışma ayıdır.

6-32

Ramazan-ı Şerif; kırgınlık ve dargınlıkların unutulduğu, milli birlik ve beraberliğimizin pekiştiği bir aydır.” dedi.
Öğrencilere nasihatlerde bulunan İl Müftüsü Topcan, “Sevgili Gençler! Gelin bu Mübarek Ramazan-ı Şerif; yoksul ve yoksun kardeşlerimizin yaralarını sardığımız, zengin-fakir, genç-yaşlı demeden aynı sofraya oturduğumuz, aynı saflarda durarak Yüce Rabbimize naz ve niyazlarımızın olduğu bir mevsim olsun. Ramazan ayındaki güzel alışkanlıklarımızı hayatın tüm zamanına yayarak ve odak noktasına yerleştirerek, temiz ve örnek bir toplum oluşturalım. Yolun bir tarafından diğer tarafına geçemeyecek kadar aciz hale gelmiş bir büyüğümüzün elinden tutalım ki yarın da bizim elimizden tutsunlar. Bir büyüğümüzü gördüğümüzde oturduğumuz sandalyeyi verelim ki yarın da bize yer gösterenler olsun. Büyüklerimizin ne güzel sözü var; ‘Eden bulur’ diye. Evet yarın bulmak için bugün bir şeyler yapmak lazım.” diye konuştu.