2014 yılından bu yana 8 seçimde sandık güvenliği için çalışan Oy ve Ötesi Derneği, bu seçimde de çalışmalarına devam ediyor.  Dernek Yönetim Kurulu üyeleri, her siyasi görüşe eşit mesafede durarak sandıklarda şeffaf , adil ve barışçıl bir süreç için gönüllü olarak görev aldıklarını belirtiyorlar.

Her geçen gün artan gönüllü başvurularının diğer seçimlere oranla gözle görülür bir artış gösterdiğini ifade eden yetkililer bu durumu mutlulukla karşıladıklarını belirttiler.  Nisan ayının 2.haftasına girilirken Türkiye genelinde 25 binin üzerinde gönüllü başvurusu kaydedilmiş. Derneğin hedefi en az 100 bin gönüllüyle seçim günü sahada olmak. 

TCG Nusret (N-16) Müze Gemisi Giresun'da Ziyarete Açılacak TCG Nusret (N-16) Müze Gemisi Giresun'da Ziyarete Açılacak

Doğu Karadeniz Bölge Koordinatörü Ayça Düzgün Öztanır; “Karadeniz Bölgemizde oy kullanacak vatandaşlarımızın bu hassasiyeti bizi sevindiriyor. Ancak diğer bölgelere oranla katılım oranlarımızın daha geriden geldiğini de görüyoruz. Bunu, ülkesine toplumuna bağlılığı çok iyi bilinen, tutkusu ve enerjisiyle tanınan yerel halka henüz hedeflediğimiz şekilde ulaşamamış olmamıza bağlıyoruz. 18 yaşını geçmiş seçmenleri illerimizde düzenlenecek eğitimlerimize katılmaya, bizleri ve süreci tanımaya davet ediyoruz.” dedi.

Sosyal medya hesaplarından duyurulan bu eğitim buluşmalarının herkesin katılımına açık olduğunu belirten Öztanır,  “ Siyasi parti üyeliğiniz ya da sandık kurulunda resmi görev alıyor olmanız bir engel teşkil etmiyor. Eğitimlerimiz için gönüllü kaydına da ihtiyaç yok, herhangi başka bir kayıt da almıyoruz.” vurgusunu yaptı.
  
Oy ve Ötesine nasıl gönüllü olunuyor? 

Gönüllü olmak isteyenler Oy ve Ötesi Derneği’nin internet sitesinin ana sayfasından ya da sosyal medya hesaplarından kolaylıkla ulaşılabilen bağlantıdan (  oyveotesi.org/kayit  ) bir form doldurabilir. 2 dakikalık süre içerisinde tamamlanabilen sorularla, isminiz ve iletişim bilgileriniz alınıyor. Sistem ayrıca yaşadığınız bölge ve görev almak isteyeceğiniz yeri de ayrı ayrı işaretleme fırsatı tanıyor. Bu sayede eğer oy verdiğiniz sandık haricinde, başka bir bölgede görev almayı kabul ederseniz koordinasyon ekipleri sizi boş görünen sandıklara yönlendirebiliyor. Böylece tüm sandıklarda iletişim, destek ağı oluşturmak, sandık sonuç tutanaklarına ulaşmak mümkün oluyor. 

Oy ve Ötesi kendi gönüllülerini önce verdikleri eğitimlerle sürece dair bilgilendiriyor. Günün akışını, yasal dayanakları, olası problemleri öğrenen vatandaşlar gün boyunca gözlem yapıyor, tespit ettikleri durumları sandık kurullarına belirterek, sandık defterine işlenmesine, gerektiği hallerde yasal takibinin yapılmasına yardımcı oluyor. Yine gönüllü olarak dernek tarafından yönlendirilen avukatlar hukuki destek sağlıyor. Ayrıca gün içerisinde telefonla ulaşılabilen bir danışma hattı da açılıyor. 

Oy ve Ötesi derneği çalışmalarını, duyurularını sosyal medya hesaplarından takip edebilir, oyveotesi.org/kayit bağlantısından gönüllü başvurusu yapabilirsiniz.