Giresun 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan futbol sahasının yıkım işlemlerinin başlatılması üzerine Giresun Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu tarafından bir açıklama yayınlandı.

Yapılan açıklamanın tam metni;

Giresun 1.Organize sanayi bölgesinde bulunan Organize futbol sahası Gençlik ve Spor Bakanlığı  tarafından Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünden 10 yıl önce 49 yıllığına arazi tahsisi ile alınarak yaptırılmış ve bugüne kadar aktif olarak kullanılmıştır.

Bir girişimcinin Organize futbol sahasının üzerine fabrika kurmak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığındaki 49 yıllık tahsisinin iptal edilmesi yönünde yaptığı talep üzerine  görevi spor tesislerinin çoğaltılması, korunması, genç nesillere yeni spor tesisleri kazandırılması, sporun yaygınlaştırılması olan yetkililer,  konunun muhatabı spor taban birlikleri ve diğer paydaşların görüş ve önerilerini almadan günün  piyasa koşullarını taşımayan bir bedel karşılığı gerekli izin verilerek Gençlik ve Spor Bakanlığındaki tahsisinin kaldırılarak sahanın yıkılarak fabrika yapılmasının önü açmışlardır.

Bu konunun üçüncü şahıslardan duyulması üzerine, Ocak 2022 tarihinden itibaren  bugüne kadar geçen süre içerisinde Organize Futbol sahasının öncelikle yıkılmaması, yıkılması çok zaruri ise yeni bir tesisin  yapılmadan yıkılmaması konusundaki itirazımızı ısrarla yazılı ve sözlü olarak işin muhatabı ilgili  Kurum ve Kuruluşlar,  Belediye, siyasi parti temsilcileri  ile tüm iyi niyetimizle yapmamıza rağmen bugüne kadar bir çözüm üretilememiştir.

Geldiğimiz noktada, bugün itibarıyla Gençlik Spor İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından verilen talimatla Organize Futbol sahasının tribünlerinden başlanarak yıkımına başlandığına bizzat şahitlik etmiş olduk.

Buradan soruyoruz,

- Bu sahanın yıkım kararı alınırken, İl merkezinde bulunan 22 futbol tescilli spor kulüplerimizin yöneticileri, binlerce sporcu ve aileleri ile antrenör ve futbol emekçilerinin  değeri, kıymeti ve söz hakkı hiç mi yoktu?

- Bu karar sonrası zaten yetersiz olan saha ve tesislerde göz önüne alındığında takımların ligden çekileceği, gençlerin spor yapmaktan uzaklaşacağı, spor kulüplerinin kapacağını düşünmediniz mi?

- Yaklaşık 10 yıllık süre içerisinde binlerce amatör futbol müsabakası oynanan ve halen aktif olarak kullanılan  Organize Sanayi  futbol sahasının bayram arifesinde yıkımına başlatılarak kurban bayramının amatör spor ailesine zehir ettiğinizin farkında değilmisiniz?

- Organize Sanayi Bölgelerinde mevcut Kanunu gereği imar planında yeşil alan, park alanı, spor alanları bulundurulması gerekmiyormu? Bu  futbol sahasının bulunduğu arazi mevcut haliyle imar planında ne olarak gözüküyor?

Okul Sporları Futbol Yıldızlar Kız İl Birinciliği müsabakaları tamamlandı Okul Sporları Futbol Yıldızlar Kız İl Birinciliği müsabakaları tamamlandı

Amatör spor ailesi olarak gençlerimize spor yapacak daha modern tesis ve sahaların çoğaltılması beklerken, 49 yıllığına tahsisi yapılmış arazi üzerine Devletin kıt kaynakları kullanılarak yapılan ve yıllarca   Giresun gençliğine spor yapma olanağı sunan bu tesisin yıkım çalışmalarının bir an önce durdurulmasını ve  tesisin iyileştirilerek yeni sezona hazır hale getirilmesini istiyoruz.

Konunun muhatabı yetkilerden yeni bir tesis yapılmadan illaki bu tesisi yıkacağız deniliyorsa, gerekçesi ne olursa olsun kamu yararı olmadan yıkılmasından doğacak sorumluluklarda değerlendirilerek çözüm önerileri ile  toplum vicdanını  ikna edecek bir açıklama bekliyoruz.

GİRESUN AMATÖR SPOR KULÜPLERİ FEDERASYONU