Yılmaz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Şu saat itibariyle il seçim kuruluna yapmış olduğumuz itirazın kamuoyuyla paylaşılması amacıyla adalet aradığımız il seçim kurulunu, yani adliye binamızın önündeyiz.

Hukuk ve etik ilkelerine bağlı yarışmış ve kazanmış belediye başkanlarımızı öncelikle tebrik ediyorum.

İlçe seçim kurullarına yapmış olduğumuz itirazların nihayetinde, şu an ilk seçim kuruluna 11 ilçemizin itirazlarını da itiraz etmek suretiyle gerçekleştirdik.

İlçe seçim kurullarına biz iki sebepten dolayı itiraz etmiş idik. Bir, geçersiz oyların yeniden sayımı; bu sayıma dayalı ortaya çıkacak tabloya göre yeni bir manevramızın oluşması.

Geçersiz oyların sayımına ilişkin tutanaklar tutulduktan sonra da İl Seçim Kurulu'na itiraz ettik.

İl Seçim Kurulu'na itirazımızın ana gerekçesi de şu:

İl Seçim Kurulu'na diyoruz ki, biz ilçe seçim kurullarına itiraz ettik. Sandıklar, yani çuvalların bir bölümü açıldı. Sandıklar ve çuvallar açılmışsa, o oyların tamamını sayma mecburiyeti var. Buna dayalı olarak, il seçim kurulları itirazımız çerçevesinde, Ordu ilinin 19 ilçesinin 2229 sandığının tamamının açılmak suretiyle yeniden sayılmasını talep ediyoruz.

Photo Output

98 Bin İptal Oy Var, Minareyi Çalan Kılıfına Uydurmuş

Ayrıca, seçim sürecinde bazı sandık başkanlarının usulsüz davranışlarına dair somut örnekler vererek, bu durumların oy sayımında ciddi sorunlara yol açtığını vurguladı

İyi Parti'nin oy pusulalarının kasıtlı olarak iptal edildiğini iddia eden Yılmaz, adaletin sağlanması için İl Seçim Kurulu'ndan ve Yüksek Seçim Kurulu'ndan adil bir değerlendirme beklediklerini ifade etti.

Yeniden sayıma ilişkin de rakamlarımızın vahametini sizlerle paylaşmak istiyorum. 98.801 iptal oyu var değerli arkadaşlar. İl genelindeki geçersiz oranı Türkiye ortalamasının 3 katı. Dolayısıyla minareyi çalan kılıfına uydurmuş.

Ne yapmışlar? Gece tam iftar saatinde, gece olmadan iftar saatiyle birlikte Sandık başkanı çuvalı omuzlamış evine gitmiş, kamera görüntülü. Evine gittikten sonra sabahın ikisinde seçim kuruluna teslim etmiş, kamera görüntülü.

Ne yapmış sandık başkanı? Ünye'de yanında polis, yanında güvenlik gücü olmadan sandıkları sürüklemek suretiyle caddelerde gezdirir halde görüntülenmiş, kamera görüntüleriyle sabit.

Fındık Dallarını Gören Üreticilerden Rekolte Yorumu Fındık Dallarını Gören Üreticilerden Rekolte Yorumu

Ne yapmışlar? Altınordu 1258 no'lu sandıkta saat 14.15'de açmışlar. Yani çeyrek geçe sandıkları açmışlar. Ünye 1049 no'lu sandıkta 103 oy almışız. 103 oy yok sayılmış. YSK'da 57 oy olarak gözükmüş. Mesudiye 1025 no'lu sandıkta tutanak'ta hiç oyumuz yok. Ama çetele'de 49 oyumuz var. Bu 98.801 oyun, 30.660'ı iptal edilen oyun Büyükşehir oyu.

Büyükşehir oylarının kahir ekseriyeti, %80'e yakınında İyi Parti tutanağı açılmış, oy pusulası açılmış. İyi Parti'nin yanına iptal olunması için ne kadar parti varsa hepsi basılmış. Yani ne demek istiyorum?


İyi Parti'yi açmışlar, bizi sabot etmek için, iptal etmek için iptal edilen 31 bine yakın oy pusulasının tamamına yakın olanı İYİ Parti. Dolayısıyla oradan da oyumuz gitti. Şu an itibariyle YSK'dan beklediğimiz, İl Seçim Kurulu'ndan beklediğimiz bizim sandıkların açılması. Buna yönelik bütün delillerimizi, bütün itirazlarımızı yaptık. Neyi bekliyoruz? Adalet bekliyoruz.

Aslanlar Gibi Seçimi Kazandık, Çuvalların Ağzı Bağlanmamış

Bu süreçte yaşananların Ordu ve Türkiye demokrasisi için bir sınav olduğunu belirten Yılmaz, hukuk, demokrasi ve adalet mücadelesinin önemine dikkat çekti.

"Biz çalıştık, haklıydık, kazandık ama sandıktan çıkamadık.

Başardık ama sandıktan çıkamadık. Sandıktan çıkmanın yolunun hile ve desisi olmadığına hep inandık. Bu çerçevede hareket ettik ama maalesef sandıkta oyuna geldik ve bu oyun bizim özellikle dört ilçede, hatta beş ilçede, o kadar tacizkar oldu, o kadar aleni oldu ki sandıkları kapattılar.

Muhtarların oylarını önce açtılar. Muhtarları gönderdiler. Gönderdikten sonra sandık başkanıyla sandık baş başa kaldı. Sandıkların mühürleri kırıldı. Mühürler kırıldıktan sonra açıldı. Açılmayla birlikte mühür de pusulada zaten kendisinde. İYİ Parti, Enver Yılmaz oyunu gördükleri her yerde bir defa basım suretiyle bizim yaklaşık otuz bir bin oyumuzu iptal ettiler. Toplam doksan sekiz bin içindeki otuz bir bin oyumuzu iptal ettiler. Arkadaşlar, ben 5 ilçenin sandık açılma esnasında itirazlar vesilesiyle adliyelere gittim.

Çuvalların Ağzı Niye Açık?

Bizzat gözlemledim, arkadaşlarım. 30'a yakın avukat arkadaşım, ki değerli başkanımız Tolga Bey de nezaret etti sağ olsunlar, gördüğümüz şu: Çuval sandık yok artık, çuvala konuldu. Çuvalların hepsinin ağzı açık. Niye açık? Kim açtı? Hangi sebeple açtın? Açtıktan sonra ne yaptın? Bizim iptal oylarımızı saydın. Tekrar geri koydun, oylar karıştı birbirine. 3 boğum olması lazım. Hiçbir çuvalda hiç 3 boğum yok.

Sandıklarda mühür yok. Ne yapmak istiyorsunuz? Niye teşebbüs ettiniz? O boğumları, birinci ve ikinci, üçüncü boğumları neden bağlamadınız? Çuvalların ağzı neden açık? Bunun kamuoyu tarafından tatmin edilecek bir cevaba ihtiyacı var.

O cevabı verecek olan adalet teşkilatımızdır.

Burasıdır. İl seçim kuruludur. İl seçim kurulundan istediğimiz şudur: derhal sandıkların tamamı açılsın. O açılmayla birlikte ortaya çıkacak tabloya göre, biz kazanacağımıza yüzde yüz inanıyoruz.

Açın sandıkları, toplum vicdanındaki bu yaralanmayı, bu kanamayı durdurun.

Ordu Belediye Başkansız

Şu anda Ordu, şu anda maalesef Büyükşehir Belediye Başkansız. Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiş, meşru, halen de mazbatasını alamamış bir Büyükşehir Belediye Başkanı.

Ordu, Türkiye'de en geç mazbatasını alan bir belediye başkanı olunmasını istemiyorsa, seçim kurulumuz üzerine düşeni yapmak suretiyle, ki güvenimiz tamdır, hakim arkadaşlara güvenimiz tamdır, kamuya güvenimiz tamdır, açmak suretiyle gereğini yapılmasını bekliyoruz. Ondan sonra zaten YSK, yani Ankara Yüksek Seçim Kurulu takımı var.

Biz, arkadaşlarımız, genel merkezimiz, değerli milletvekillerimizle birlikte, o süreci sonuna kadar da takip edeceğiz. Biz haklıydık. Başardık ve kazandık. Bu başarımızı ve kazancımızı, sırtlanlar örneğindeki gibi sırtlanların sayısına bakıp aldanıp da teslim olmayacağız.

Aslanlar bugün adliyenin önünde, bu seçimi biz kazandık." ifadelerini kullandı.