İsrail'in Filistinlilere yönelik 7 Ekim 2023'te başlattığı saldırılar sonrası dünya genelinde başlatılan Siyonist sermayeye karşı boykot hareketi sürerken, Unilever firmasına ait Algida reklamlarının teleferiklerde yer alması eleştirilere neden oldu.

Gazze hassasiyeti taşıyan birçok toplumun destek verdiği boykot hareketi, Türkiye'de de geniş yankı bulmuştu. Ancak Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin bu duyarlılığı göz ardı ederek teleferiklere Algida reklamlarını alması, vatandaşlar arasında tepkiyle karşılandı.

Vatandaşlar, belediyeden bu reklamları kaldırmalarını talep ederek, "Ezenin değil, ezilenin yanında olun" çağrısında bulundu.

Başka bir vatandaş ise, "Dün beni çocuğum uyardı, Belediye nasıl bir işlem yapmış, kınıyorum. Reklamın acilen kaldırılması lazım," dedi.

Image 6

Giresunspor'dan Tirebolu Belediye Başkanı Bülent Kara'ya Ziyaret Giresunspor'dan Tirebolu Belediye Başkanı Bülent Kara'ya Ziyaret

Vatandaşlar Reklamların Kaldırılmasını Talep Etti

Kent sakinleri, Ordu Büyükşehir Belediyesi'ne seslenerek, teleferiklerdeki Algida reklamlarının derhal kaldırılmasını istediler. Vatandaşlar, belediyenin boykot hareketine saygı duyarak Filistinlilere destek vermesi gerektiğini belirttiler.

Algida'nın Sahibi Kim?

Algida, dünyanın en büyük gıda ve tüketim ürünleri şirketlerinden biri olan Unilever'e aittir. Unilever, 1930 yılında Hollanda ve Birleşik Krallık merkezli iki şirketin birleşmesiyle kurulmuştur. Şirket, günümüzde 190'dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir ve 200'den fazla markaya sahiptir.

Algida Boykot Listesinde mi?

Algida Dondurmaları: Magnum, Cornetto, Carte d'Or, Max alt markalarıyla Walls (Algida) dondurmaları Unilever şirketinin bünyesindedir. Ben & Jerry’s de Unilever’e ait bir markadır. Ben & Jerry’s, İsrail’de ürün satmayı durdurma kararı aldığında, Unilever İsrail, bu kararı göz ardı edip Ben & Jerry’s satışlarının devam etmesi için distribütörlük haklarını Avi Zinger’a satmıştır (Yeni sahibi, markanın uzun süredir İsrailli dondurma lisansı sahibi ve AQP’nin sahibi olan Avi Zinger’dir).

Algida bu sebeple boykot listesine alınmıştır.

Ordu Olay