CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, açıklamalarda bulundu. Doğankent İlçesi Çatalağaç Köyü Keltaştepe Mevkiinde Kurşun- Çinko-Bakır Ocağı İşletmesi henüz maden çıkarma aşamasına geçmeden vadide doğal yaşamda yarattığı tahribatla gündeme gelmişti.

Belediye Meclis Üyeliğinde yeni isimler Belediye Meclis Üyeliğinde yeni isimler

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Alagöz Maden San. ve Tic. A.Ş’nin işleteceği maden sahasında flatasyon binası ve tesislerden çıkan hafriyatın vadide doğal yaşama zarar verecek biçimde terkedilmesi dereye bırakılması sonucu madencilik faaliyetlerinin henüz işletme aşamasına geçmeden bile kurulma aşamasında dahi vahşi ve sorumsuz yöntemlerle çevremize verdiği zararlara şahit oluyoruz. Kurulacak zenginleştirme havuzu sonucu olası bir sızıntı riskinin yarattığı felaketleri ise son olarak Şebinkarahisar ve Erzincan’da maalesef ki tecrübe etmiştik” dedi.

,ÇED Gerekli Değildir Kararları ile Türkiye Talan Ediliyor

Çatalağaç Köyü sınırlarında faaliyet gösterecek maden şirketinin gerekli izinleri Giresun Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve dolayısıyla Giresun Valiliği’nden aldığı ve “Çevresel Etki Değerlendirilmesi Gerekli Değildir” kararı doğrultusunda faaliyet yürüteceğini bir kez daha ifade etmek istiyorum diye sözlerine devam eden CHP’li Tığlı, “Giresun’un neredeyse her tarafında maden faaliyeti yürütüldüğünü hatırlatarak, ülkenin maden kaynaklarının değerlendirilmesi, işletilmesi konusunda bir itirazımız yok elbette. Peki bu yönteme “ÇED Gerekli Değildir” kararları ile her türlü kontrolden uzak tutulan, AKP’nin imtiyazlı şirketleri tarafından yapılan talana itiraz etmeyecek miyiz? “ifadelerini kullandı.

Milletvekili Tığlı, Giresun Valiliği’nin konuya ilişkin açıklamasını değerlendirirken ilgili firmaya gerekli uyarıların yapılarak idari para cezası uygulanmasına yönelik açıklamanın yeterli olmadığını söyledi.

AKP Kamu Kaynaklarını Kurutuyor

Şebinkarahisar’da Nesco Maden’e 12 Milyon lira Erzincan’da Anagold Şirketi’ne 16 Milyon lira rekor cezalar kesildi. Demek ki cezalar bu şirketleri vahşi madencilik faaliyetlerinden alıkoymuyor. Zaten bunlarda 12 milyon lira 16 milyon lira ceza öderim 300-500 milyon lira da vergi affı koparırım anlayışı hâkim. AKP kamu kaynaklarını bu şirketlere tahsis etmekte hiçbir sakınca görmüyor, kamu bankalarıyla, ayrıcalıklı kredilerle ihya edilip, bütün imtiyazlara sahip olduklarını biliyorlar. Kamu bankalarından bu şirketlere ne kadar kredi kullandırıldı? Bu şirketlere bugüne kadar uygulanan para cezalarının ne kadarı tahsil edilebildi ne kadarı iptal edildi bunlar bile cevabı bilinmeyen şeffaf olmayan konulardır” açıklamasını yaptı.