MÜZİK DOSTLARI DERNEĞİ’NDEN CUMHURİYET KONSERİ 
Giresun Gazeteciler Derneği başkanlarından merhum gazeteci Mehmet Yüksel tarafından kurulan Giresun Müzik Dostları Derneği, Cumhuriyetimizin 100. Yılı nedeniyle Türk Halk Müziği Konseri  düzenledi.  Giresun Belediyesi Kültür ve Sanat  Merkezi’ndeki konser kalabalık bir davetli topluluğu tarafından ilgiyle izlendi. 
Dernek Başkanı Seher Erenel, açılış konuşmasında konserin şehitlerimiz olması nedeniyle daha önce ertelendiğini ifade ederek destek verenlere teşekkür etti. 

7010Aa36 9E5C 42Fc B8B7 2B545D393516

Türk Halk Müziği Bahar Konseri Türk Halk Müziği Bahar Konseri


30 dolayındaki eserin dernek korosu ve solistler tarafından seslendirildiği konserin  sunuculuğunu Ümran Haliloğlu Turgut yaptı. Turgut, Giresun’un bir cumhuriyet şehri olduğuna vurgu yaparak şehri temsil eden, ilin, ülkenin gelişimine katkıda bulunan  önemli kadın şahsiyetleri saydı. Bu bölümde kurtuluş savaşı kahramanı  İğneli Pembe Çavuş, İdil Biret, Huri Sapan, Sinemacı Madam Pavlik, İdil Biret, Romancı Güzide, Nursaç Öner Günhan, Nazan Sıvacı ve ayrıca Giresun Üniversitesi önceki Rektörü Prof.Dr.Aygün Attar gibi önemli kadın şahsiyetlerle ilgili görseller yer aldı. Ümran Turgut, TADİV Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Dış Politikalar Kurulu üyesi Attar için “şehrin kaderine yön veren, üniversitenin kuruluş sürecinin tamamlanmasına, Türk coğrafyasının merkezi haline gelmesine katkı sunan, yaptıklarıyla, başarılarıyla onurlu dik duruşu ve mücadelesiyle örnek bir cumhuriyet kadını Aygün Attarı da anıyor, O’na ve bütün kadınlara selam yolluyoruz” dedi. 
Gecenin bir başka sürprizi de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği Fikriye için yazdığı şiirin ud sanatçısı Hasret Aydın tarafından seslendirilmesiydi. 
Atatürk, Cumhuriyetle ilgili görselle, biyografik bilgiler ve  anektotların da yer aldığı konser, sanatçılar ve izleyicilerin hep birlikte Türk bayraklarıyla  İzmir Marşı’nı  söylemesiyle sona erdi. 
Başkanlığını Seher Erenel’in yaptığı Giresun Müzik Dostları Derneği Korosu solist ve koristler; Hazal Yıldız, Hamdi Özdemir, Hasibe Beker, Ali Bodur, Melek Kümbül, İsmail Kurt, Seher Erenel, Songül Ercan, Zafer Alev, Güllü Kunt’tan oluştu. Saz ekibinde ise, Kadir Canikli, Osman Öztürk, Emin Akyar, Hasbi Yılmaz, Rıdvan Şanlı, Zafer Alev, Emre Usta yer aldı.