Giresun İl Müftülüğü aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele çerçevesinde farkındalık oluşturmak ve zihniyet dönüşümü sağlamak amacıyla eğitim çalışmalarını sürdürüyor.

Giresun İl Müftülüğü kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personele yönelik “Aile İçi Şiddetin Önlenmesinde Dini Referanslar" konulu eğitim ve seminer programları düzenliyor.  

Piraziz'de kamp ve karavan park yapılacak Piraziz'de kamp ve karavan park yapılacak

Bu kapsamda Milli Eğitim, Halk Eğitim, Emniyet, Jandarma, Cezaevleri ve İŞKUR müdürlükleri gibi kurumların yanı sıra özel kuruluşlarda seminerler gerçekleştirildi.  

5 (1)

Seminerlerde konuşan İl Müftüsü Ramazan Topcan toplumun en değerli unsurunun aile olduğunu belirterek, “Kardeşlerim! Milletleri millet yapan değerler vardır. Milletlerin güç kaynakları vardır. Bunlardan bir tanesi de ailedir. Milletimizi muharebe meydanlarında alt edemeyen grup, milletimizi can evinden vurmaya çalışıyor. Buna asla müsaade edilmemelidir. Zira aile yıkılınca millet yıkılır. Ailede var olan sıkıntı bütün hayatı etkiler. Gençler; başarılı bir aile hayatı için, asırlık tecrübe sahibi ana babalarından ve büyüklerinin tecrübelerinden istifade etmelidir.   Kardeşlerim! Şunu asla unutmayalım ki aile olmadan ne devlet ne de millet olur. Aile, millet varlığımızın temelidir. Aile, ilk mekteptir. Kişilik ve sorumluluk burada olgunlaşmalıdır.” dedi.  

Şiddete karşı ortak duyarlılık çağrısında bulunan Müftü Topcan, “Kardeşlerim! İnsan olma yönüyle kadın ve erkek eşit yarımlardır. Biri olmadan diğeri olmaz. Allah, erkek ve kadını birbirini tamamlayan bir çift olarak yaratmıştır. Kadın ve erkek; yaratılışta, kulluk mesuliyetinde eşittir. Ancak bir takım fizyolojik, psikolojik özellik ve kabiliyetler açısından farklılık söz konusudur. Kardeşlerim! Bugün burada konuştuğumuz sadece kadın ile erkeği etkilemiyor. Sadece bunlara zarar vermiyor. Bu konu, toplumun pek çok kesimini derinden etkiliyor. Yarınlarımız zarar görüyor. Şiddet başta olmak üzere toplumun ayrışmasına sebep olan bu ve benzere toplumsal olaylarla hep birlikte mücadele halinde olmalıyız. Artık şiddet gündem konusu olmaktan çıkmalıdır. Bu neyin kavgasıdır Allah aşkına?” şeklinde konuştu.