Giresun İl Müftülüğü, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" münasebetiyle sosyal farkındalık oluşturmak amacıyla engelli vatandaşlara yönelik birçok etkinlik düzenledi.   

İl Müftüsü Ramazan Topcan, İl Müftülüğü Engelli Koordinatörlüğü organizesinde gerçekleştirilen kahvaltı programında engelli vatandaşlarla bir araya geldi.  

İslamiyet’in kuşatıcılığının engel tanımaması ilkesiyle eğitim ve faaliyetler gerçekleştirdiklerini belirten İl Müftüsü Topcan, “Engelli vatandaşlarımızı dini hayatla buluşturmak için tüm imkanlarımızı seferber etmekteyiz.  

04-2

Engellilere ve ailelerine yönelik manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerimizin yanı sıra, ‘Kur’an-ı Kerim ve adab-ı muaşeret atölyesi’, ‘Engellilerle çevrim içi ilmihal ve tefsir dersleri’, ‘Görme engellilerle yüz yüze ve çevrim içi Braille Kur’an-ı Kerim eğitimi’, ‘Görme engellilerle çevrim içi tefsir ve kırık meal atölyesi’ başta olmak üzere birçok eğitim düzenlemekteyiz.  

Tüm engelli vatandaşlarımızı Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler eğitimi almak üzere İl Müftülüğü Engelli Koordinatörlüğümüzce açılan kurslara davet ediyorum.” dedi. 

Engelliliğin bir kusur, engelsizliğin ise bir üstünlük olmadığını vurgulayan Müftü Topcan, “Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) sabır ve metanetle karşılanan engelliliğin cennete vesile olacağını bize bildirmiştir. Söz ve davranışlarıyla yolumuzu aydınlatan Efendimiz (s.a.s.) engellilere öğretmenlik, müezzinlik ve idarecilik gibi önemli görevler vermiştir. Bugün bizlere düşen en önemli vazife Peygamberimizin rehberliğinde, engellilerin sorunlarına ortak olmak, hayatlarını kolaylaştırmaktır.” diye konuştu. 

05 (1)

Giresun Fotoğraf Sanatı Derneği (GİFOD) Giresun’da başarılı işlere imza atmaya devam ediyor. Giresun Fotoğraf Sanatı Derneği (GİFOD) Giresun’da başarılı işlere imza atmaya devam ediyor.

ENGELLİLERDEN MÜFTÜ TOPCAN’A TEŞEKKÜR 

Ardından söz alan Anadolu Engelliler Derneği Başkanı Nihat Yayla İl Müftülüğünün düzenlediği eğitimlerin önemine değinerek İl Müftüsü Topcan’a teşekkürlerini sundu. 

Engellerin birlik ve dayanışmayla aşıldığını ifade eden Yayla, Engelsiz yaşam ve engellerin ortadan kalkması noktasında kurumlar arası iş birliğinin olumlu yansımalarını görmeye devam ediyoruz.  

Engelli Koordinatörlüğünün çalışmalarını takdir ediyoruz. Gerçekleştirilen eğitim ve programları engellilerimizin mana ve gönül dünyasına sunduğu katkı nedeniyle çok değerli buluyoruz.  

Göremeyene göz, konuşamayana dil, işitemeyene kulak, yürüyemeyene ayak, tutamayana el olabilmek gayesiyle atılan her adım, her çalışma bizleri memnun etmektedir.” dedi. 

Programa İl Engelli Koordinatörü Güler Aydınoğlu, gerçekleştirilen eğitimlere devam eden engelli kursiyerler, engelli dernekleri yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Keşap, Görele, Piraziz ve Bulancak ilçelerinden gelen engelliler katıldı.