Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Aralık ayı enflasyon verileri ile emekli ve memurun zammı da netleşti. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranı yüzde 37,56 olarak belirlendi. Memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına ise yüzde 49,3 oranında zam yapılacak.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİNE YÜZDE 37.56

Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında enflasyon yüzde 37,56 olarak gerçekleşti. Bu durumda SSK ve Bağkur emekli aylıkları için altı aylık dönemde alacakları zam yüzde 37,56 olarak ortaya çıktı. Haziran ayında yüzde 19,77 zam alan işçi emeklileri için bu yeni oran, maaşlarında önemli bir artış anlamına geliyor.

MEMUR VE EMEKLİLERİNE YÜZDE 49,3

Memur ve memur emeklileri, Temmuz ayında yapılan yüzde 17,55 ve 8 bin 77 TL'lik seyyanen zam ile yüzde 6'lık toplu sözleşme zammının üzerine, yılın ikinci yarısındaki yüzde 31,56'lık enflasyon farkını da alarak toplamda yüzde 49,3 zam elde edecekler. 

Toplu sözleşme zammının üzerine, enflasyon farkını da alarak maaşlarında önemli bir artış görecek olan Memur ve memur emeklileri, Ocak ayında yüzde 15'lik toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı ile maaşlarında önemli bir artış yaşanacak.

Köse, Aytekin Şenlikoğlu’nu da mal varlığını açıklamaya davet etti. Köse, Aytekin Şenlikoğlu’nu da mal varlığını açıklamaya davet etti.

Ek Refah Payı Verilecek mi? Hükümetin Rolü?

Hükümet, enflasyon oranlarına göre zamlar yaparken, ek refah payı ekleme ihtimalini de göz önünde bulunduruyor. Özellikle en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkması, bazı emekliler için aleyhe bir durum yaratmıştı ve bu durumun düzeltilmesi bekleniyor.