Giresun’da Nefes Kesen SOLOTÜRK Gösterisi Giresun’da Nefes Kesen SOLOTÜRK Gösterisi

Bu vahim konuyu gündeme getiren İYİ Parti Tirebolu İl Genel Meclisi üyesi Ömer Cebeci, “Bu firma Beytarla Köyü Taşlık Yaylası sınırları içerisinde Altın, gümüş, çinko platin, bakır cevheri çıkarılması ve açık ocak işletmeciliği için ÇED başvurusunda bulunmuştur” dedi.Cebeci, Koza şirketine “elinizi yaylardan çekin”çağrı yaparak “Atalarımızdan miras kalan yaylalarımız için sonuna kadar savaşacağız” dedi.

Ömer Cebeci yaptığı açıklamada,”Beytarlası Köyü ve Köye bağlı ÇEPNİ YURDU, 17 Yayla; Büyük Barak Komanyurt, Küçük Barak, Yazlak, Aksu, Apsaha, Hanzara, Taşlık, Çamin Yaylaları atalarımızdan bize kalan mirastır. Atalarımızın Mezarları dahi bu yaylalardadır” ifadesini kullandı.

Ömer Cebeci şu değerlendirmelerde bulundu: “Şebinkarahisar da yaşanan çevre felaketi ortada iken, Doğankent Çatalağaç köyünde yaşananlar ortada iken, Espiye Soğukpınar Şahinyuvada yaşananlar ortada iken hiç kimse madenler milli servet edebiyatı yapmasın. Toprağın üstü mü değerli altı mı önümüzdeki yıllarda dünya bir gıda ve temiz su kaynakları krizine gireceği, bunun da Dünyada bir açlığı tetikleyeceği UNESCO’nun raporlarında da öngörülmektedir”.

Cebeci, açıklamasında maden firmasına “Önümüzdeki yüz yılın madeni temiz toprak temiz su kaynakları ve tarım olacakken, atalarımızdan miras kalan bu yaylalar için sonuna kadar savaşacağız. Bu bölgede açık madencilik yapacak Koza Altın İşletmesine sesleniyorum. Elinizi yaylalarımızdan çekin. Binlerce yaylacımızla bölgede size bir çivi dahi çaktırmayız” diye seslendi.

436943689 1896780417459485 6184887359434063325 N

Namık Baltaoğlu