Giresun Sanayici ve İş İnsanları Derneği (GİSİAD) Başkanı Aykut Gezmiş, konut sektöründe KDV oranının yüzde 8’e yükseltilmesinin, sektöre zarar vereceğini bildirdi. Gezmiş yaptığı yazılı açıklamada, konutta KDV oranının yüzde 1’den yüzde 8’e yükseltilmesine tepki gösterdi.

Aykut Gezmiş'den iş dünyası adına acil destek çağrısı Aykut Gezmiş'den iş dünyası adına acil destek çağrısı

KDV oranının konut satışlarına yüzde 7 oranında artış olarak yansıyacağını belirten Gezmiş, “5359 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile KDV oranlarında indirim beklenirken (net alanı 150 m2'nin altındaki konutlara) kırk yıldır % 1 olarak uygulanan KDV oranı, % 8'e yükseltildi. Hatırlatalım ki ülkemizde bulunan konutların % 90'ının net alanı 150 m2'nin altındadır. Yani bu düzenleme konut alacakların % 90'ını ilgilendirmektedir. Hızla artan maliyetlerin ardından şimdide % 7'lik KDV farkının fiyatlara yansıtılması kaçınılmazdır. Konut sektörü son 4 aydır aşırı artan maliyetler karşısında zaten çok zor günler yaşarken bir darbe de KDV bindirimi ile gelmiştir. Yaşanan artışlar nedeniyle satışlarda ve taleplerde meydana gelebilecek daralmalar sektöre büyük zarar verecektir. Maalesef alınan bu yanlış KDV kararı, son aylarda aşırı artan maliyetler karşısında satış yapmakta zaten zorlanan konut sektörünün vergi yükünü ve dolayısıyla maliyetlerini artıracak, zaten artmış konut fiyatlarını daha da şişirecek, konut alma hayali kuran vatandaşlarımıza ilave bir vergi yükü getirecektir.

Hükümetimiz kırk yıldır alınmayan vergiyi bu zor zamanlarda almayı icat ederek hem acil desteğe ihtiyacı olan konut sektörüne, hem de ev alma hayali kuran vatandaşlara adeta bir şok yaşatmıştır. Konut sektörü ile ilgili destekler açıklanmasını beklerken KDV artışı yapılması yanlış bir uygulama olmuştur. Ama burada asıl mağdur olacaklar konut alıcılarıdır. Artık konut alırken KDV'yi % 1 yerine % 8 ödeyeceklerdir. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesini ve tüm iş hayatı için beklenen ekonomik destek paketlerinin acilen açıklanmasını talep ediyoruz” dedi.