Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu'nun projeleri arasında yer alan, Çevre, Şehricilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Belediyenin iş birliği çerçevesinde Kale ve Zeytinlik Semtinde tarihi dokuyu koruma amaci ile bugün Zeytinlik Semti (Giresun Lisesi yanı Çocuk Parkı mevkii)'nde  kentsel dönüşüm için ilk adımlar atıldı.

IMG_2142

Yeşil alanlarıyla tarihi dokuya uygun güzel bir mahalle inşa edileceğini vurgulayan Enver Ünlü, "Bugün Giresun'da tarihi bir gün yaşıyoruz. Bu bina acilen yıkılması gereken hem itfaiyenin hem ambulansın geçişine, mahalleye girmesine mani olan ve risk teşkil eden bir binaydı. Kamulaştırma işlemlerimiz tamamlandı. Bugün itibarıyla yıkım işlemlerine başlandı. İlk etapta toplamda Çevre, Şehricilik Bakanlığı teknik elemanlarının tesbit ettiği 15 binanın 3'unun işlemleri tamamlandı, 2'sinin yıkım işlemleri başlatıldı. Kale ve Zeytinlik mahallesi Kentsel Dönüşüm kapsamında 3.61 hektarlık alanda riskli görülen bütün binalar ya yıkılacak ya da restora edilecek. Geleneksel mimariyi koruyarak modern hayatın bütün özelliklerini burada barındırıcağız. Giresun'un şehir hayatına, turizm hayatına büyük bir katkı sağlayacak. Emeği geçen ve projeye katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Giresun Belediyesinden Müjde! Meydana dev ekran kuruluyor! Giresun Belediyesinden Müjde! Meydana dev ekran kuruluyor!

IMG_2194

Aytekin Şenlikoğlu Kentsel Dönüşüm projesi hakkında şu ifadeleri kullandı;

"Zeytinlik mahallesi bölgesi şehrin özgün mimarisini yansıtan binalarla kaplıdır. Bölgemizde uzun yıllardır devam eden Kentsel Dönüşüm var ve bu süreci hızlandırmaya çalışıyoruz. Şehrimizin turizme açık yerlerinden biri olan bu bölgede yaklaşık 80 civarında koruma altında ev var.  Bunun 40 tanesi tamir edilmişti. Geriye kalan 40 civarındaki evinde özgün özelliklerine dikkat ederek tamirat işlemleri devam ediyor. Çevrede bulunan diğer binalarla alakalı da kamulaştırma sürecleri devam edip yıkım sürecleri devam etmekte. Kalenin batı yakasındaki yaklaşık 36 dönüplük arazi üzerinde de Kentsel Dönüşüm süreci var. O bölgede de yaklaşık 13 adet tescilli eser var. Bunlarında anıtlar kurulundan geçen kısımları tadilata başlandı.  Komusallaştıma sürecide devam ediyor. Zeytinlik mahallesi turizm alanı olarak herkesin ziyaretine açılmış olacak. Gelip görülmesi gereken bir yer. Emeği gecen herkese teşekkür ediyorum."

Kentsel Dönüşüm projesine, Vali Enver Ünlü, AK Parti Giresun İl Başkanı Mete Bahadır Yılmaz, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Belediye Başkan yardımcısı Osman Öden ve Belediye Meclis üyeleri katıldı.

IMG_2133