'Biz komünistler aslında zor değil kolay beğeniriz ama çok zor aldanırız'

Fethiye-Foça Semt Evi’nin açılışında konuşan TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan bugün CHP’nin Ankara’da düzenlediği “Büyük Emekli Mitingi”ne değindi. Mitingin oldukça kalabalık olduğunu dile getiren Okuyan “Hareketsizlikten iyidir. Ayrıca emeklilerin sorunları Türkiye’de başka birçok sorun gibi son derece önemli bir sorundur” dedi ve bu eylemlerin değerli olduğunu söyledi.

Ancak komünistlere çoğu zaman “Siz de bir şey beğenmiyorsunuz” denildiğini belirten Okuyan “Biz komünistler aslında zor değil kolay beğeniriz ama çok zor aldanırız. Bizim görevimiz halkın aldatılmasını engellemektir” dedi.

Fethiye
 

Aileler, Öğrenciler ve Kitapseverler Bu Fırsat Kaçmaz! Özen Kitap Kırtasiye'de Büyük İndirim! Aileler, Öğrenciler ve Kitapseverler Bu Fırsat Kaçmaz! Özen Kitap Kırtasiye'de Büyük İndirim!

'Mehmet Şimşek’i övüyorlardı'

'Okuyan, Berat Albayrak ve Nureddin Nebati’nin bakanlıkları döneminde muhalefetin “Bu cahil adamlar Türkiye ekonomisini batırmaya çalışıyorlar” dediğini ve Mehmet Şimşek’i övdüğünü hatırlattı:

Arkadaşlar mesele cehalet değildi. Öncesinde damat, sonrasında Nebati, hangi politikaları uyguluyordu? Patronların istediği politikaları. O da şuydu: Türkiye’nin sermaye sınıfının borçlarını döndürebilmesi için gereken ekonomi politikaları bir, ikincisi de AKP ekonomi daralmasın, işsizlik patlamasın diye para basıyordu. Dolayısıyla o basılan paralardan bir bölümü bize de dönüyordu. Emekçiler yoksullaşıyordu ama bir yandan da ufak ufak nasipleniyordu. İşte bugün emekli mitingini düzenleyen muhalefet yani Cumhuriyet Halk Partisi ise o sırada ‘böyle olmaz’ diyordu. Ekonomi biliminin kurallarıyla ekonominin yönetilmesini istiyorlardı ve Mehmet Şimşek’i övüyorlardı. Mehmet Şimşek bakan olmalı diyorlardı. Sonra herkesin istediği oldu, genel seçimler yapıldı bitti. Seçim baskısı da ortadan kalktı. Mehmet Şimşek de göreve getirildi. Cumhuriyet Halk Partisinin istediği kişiyi göreve getirdiler. Mehmet Şimşek de geldi, dedi ki ‘kemer sıkıyoruz’. Özellikle de yerel seçimlerden sonra bunu dedi.”

 

'CHP mitingler yapsın ama meselenin özü hiç değişmesin isteniyor' 

"Bugün AKP’nin 22 yıllık karanlığının bir biçimde devam etmesi için CHP ye ihtiyaç var. O yüzden normalleşmeye ihtiyaçları var” diyen Okuyan sözlerini şöyle sürdürdü:

Normalleşme şudur: bu ekonomik krizde CHP mitingler yapsın, emekliler, işçiler toplansın, mitingler olsun gazı alınsın biraz ama meselenin özü hiç değişmesin. 

Meselenin özü ne biliyor musunuz; emekliye para nereden verilecek? Türkiye’de bir kaynak var patronların elinde biriken para, sizlerin parasıdır. Sizlerin yarattığı zenginlikler. Bunlara el koyarız, Türkiye ayağa kalkar. Bunlara el koymadığınız sürece halkı aldatır, yalan söylersiniz. Çünkü kaynak yok para yok. Arkadaşlar emeklileri biz ihya edeceğiz iktidara gelince diyenlere şunu sormanız lazım, kaynağınız nerede? Biz diyoruz ki biz kaynak buluruz. Dediğim gibi o şirketlerin bütün mal varlıklarına el koyarız devletleştirerek.”

Kaynak: soL haber