Zeytin Dalı Harekatı’nda görevli Uzman Çavuş İlhan Hamurcu, izin dönüşü görev yerine giderken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti ancak, şehit kabul edilmedi. Babası Aydın Hamurcu ise, tek oğlu olan Uzman Çavuş İlhan Hamurcu’ya şehitlik unvanı için hukuk mücadelesi başlattı.

Suriye'nin Afrin bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 2018 yılında düzenlenen “Zeytin Dalı Harekatı”nda görevli Uzman Çavuş İlhan Hamurcu 4 günlük izin alarak Malatya'daki ailesinin yanına gitti. İznin ardından görev yerine dönerken Hatay'ın Hassa ilçesinde sabah saatlerinde trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Hamurcu’nun yakınları, çocuklarının şehit sayılması için hukuk mücadelesi başlattıklarını söyledi.

WhatsApp Image 2022-02-07 at 15.13.55

Giresun’un Yağlıdere ilçesi Günece mahallesinde yaşayan Uzman Çavuş İlhan Hamurcu’nun babası Aydın Hamurcu, oğlunun mezarını ziyaret etti. Kazada hayatını kaybeden asker oğlunun emaneti olan 2 erkek, 1 kız torunlarıyla beraber dua okuyup gözyaşı döken baba Aydın Hamurcu, “Tek oğlum vardı o da isteyerek asker olmak istedi, biz de gururla gönderdik. Bir oğlum daha olsa onu da gönderirdim. Şuanda oğlum 1 kızı, 2 oğlu var onlar da asker olmak istiyorlar onları da seve seve bu vatan için gururla gönderirim. Ancak bizim üzüntümüz göreve giderken kazada hayatını kaybeden oğlumun şehit kabul edilmemiş olmasıdır. Benim oğlum Malatya’da görevliydi buradan Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’na geçici olarak gönderilmişti. Harekat devam ederken oğlum 4 gün izin alarak Malatya’daki ailesinin yanına gelmişti. Daha izninin 3’üncü günündeyken göreve çağırdılar ve kendi aracıyla göre giderken Hayat’ın Hassa ilçesinde trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Kazanın ardından ilçemizde askeri törenle son yolculuğuna uğurlandı. Benim oğlum vatan, millet, bayrak için göreve giderken hayatını kaybetmişti. Ancak bir takım haklardan faydalanamayınca oğlumun şehit kabul edilmediğini öğrendik. Bunun üzerine kazadan 3 ay sonra hukuk mücadelesi başlatmıştık. Hukuk mücadelemiz hala devam etmektedir. Benim tek oğlum vardı ve seve seve asker olmuştu. Oğlumun 1 kız, 2 erkek olmak üzere 3 çocuğu var onlar da asker olmak istiyor onların da asker olmasından gurur duyarız. Bizim acımızı şehitlik unvanı hafifletecektir. Bunun mücadelesini veriyoruz.” dedi.

WhatsApp Image 2022-02-07 at 15.13.56

Gündüz belediyede çalışıyor, gece müzisyenlik yapıyor Gündüz belediyede çalışıyor, gece müzisyenlik yapıyor

Kaynak: İHA