Giresun'un vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan Giresun simidi yapılışı, lezzeti ve susamsız oluşuyla diğer simitlere göre farklılık gösteriyor. Ekşi maya ile yapılan hamura simit şekli verildikten sonra kaynar suda haşlanıp, üzüm pekmezli suya batırılarak taş fırında pişirilen Giresun simidi, şehrin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor.

Yaklaşık 500 yıldır yörede üretilen Giresun simidi, doğal ve katkısız olarak yapılıyor. Yapımında ekşi maya ile un, su ve tuz kullanılıyor. Hamura simit şekli verildikten sonra önce kaynar suda haşlanıyor, ardından pekmeze batırıldıktan sonra fırında kurutuluyor. Son olarak tekrar fırına sürülen simitler pişiriliyor. Giresun simidi, bilinen diğer simitlerin aksine susamsız olarak yapılıyor. Ekşi maya ile hazırlandığından hem mideyi rahatsız etmiyor hem de kilo aldırmayan özelliği bulunuyor. 500 yıldır üretilen Giresun simidi, pekmezin verdiği tattan dolayı yöre halkı tarafından yoğun ilgi görüyor.

AW520725_02

27 yıldır simit ustalığı yapan İsa Koç, Giresun simidinin faydalarından bahsetti. Koç, "Giresun simidinin faydaları anlatmakla bitmez. Simidin ince, doğal, katkısız ve kendi içinden mayalı olması, pekmezli olması diğer simitlere göre farkını ortaya koyuyor. Susamlı simit mideye zarar verirken Giresun simidi mideye zarar vermiyor. Fırın ustası olarak Giresun simidinin gönül rahatlığı ile yemelerini tavsiye ederim" ifadelerini kullandı.

Öğretmenlere Özel Halk Oyunları gösterisi sunulacak Öğretmenlere Özel Halk Oyunları gösterisi sunulacak

AW520725_04

Kaynak: İHA