Vali Enver Ünlü, İstiklal Marşı’nın 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabulünün 102.yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen anma programına katıldı.

2023_78_01

Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezi Konferans Salonu’nda 13 Mart Pazartesi günü saat 10.30’da düzenlenen “12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü” programı, Vali Enver Ünlü’nün salona teşrifleri ve protokolün yerini almasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Programda ilk olarak Kur’an-ı Kerim tilaveti icra edildi. Program, “Lider Şahsiyet Mehmet Akif” konulu konuşma metni ile öğrenciler tarafından İstiklal Marşı ve Mehmet Akif konulu şiirlerin okunmasını takiben “Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve İstiklal Marşımızı” konu alan video gösterimleriyle devam etti. Ardından Giresun Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin sergilediği tiyatro ve oratoryo gösterileri yer aldı.

2023_78_09

Program; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin, “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy” konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmaları ile Mehmet Akif şiiri ve İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere, Sayın Valimiz Enver Ünlü ve il protokolü tarafından ödüllerinin verilmesiyle devam etti.

Program, sinevizyon gösterimi ve kahramanlık türküleri ile sona erdi.

Vali Ünlü ve il protokolü, program öncesi öğrenciler tarafından hazırlanan resim sergisini de ziyaret etti.

Programa; Vali Enver Ünlü, Milletvekili Av. Kadir Aydın, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Selçuk Yıldırım, Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Serdar Durmuş, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Soycan, Giresun Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Gürol Yıldırım, Baro Başkanı Av. Soner Karademir, Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, çok sayıda bürokrat, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

2023_78_08

Vali Ünlü, program sonrası yapmış olduğu paylaşımlarda aşağıdaki cümlelere yer verdi:

“ 'Korkma'...

Kurtuluş Mücadelemizi ebedileştiren, bağımsızlığımızın tarihi vesikası olan İstiklal Marşı’mızın kabulünün 102. yılında Vatan Şairimiz Üstad Mehmet Akif Ersoy'u saygı ve rahmetle yâd ettik.

Ak Parti il Başkanı Mete Bahadır Yılmaz Ödüllü Fabrikayı ziyaret etti Ak Parti il Başkanı Mete Bahadır Yılmaz Ödüllü Fabrikayı ziyaret etti

... ‘Hakkıdır, Hakk’a tapan Milletimin İstiklal’

102 yıldır gururla... Bir millet düşünün ki koynunda bayrak, fikrinde istiklâl ve ruhunda imanla 7 düvele meydan okuyan, Tek dişi kalmış canavarlara tarih dersi veren koca yürekli bir millet… Ne mutlu bizlere ki layık olmaya çalıştığımız bu aziz milletin evlatlarıyız.

Korkusuz bir millete 'Korkma!' diye seslendi...

Korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız!”