77 ilde silah kaçakçılarına ve ruhsatsız silah taşıyanlara yönelik “Mercek-19” operasyonu 77 ilde silah kaçakçılarına ve ruhsatsız silah taşıyanlara yönelik “Mercek-19” operasyonu

Filistin direnişinin sembolü olan Hanzala,  yetenekli karikatürist Naci-el Ali'nin 13 Temmuz 1969'da oluşturduğu ve 1973'te şimdiki halini alan bir karakteridir.

Whatsapp Image 2024 04 14 At 22.27.50 (2)

Filistin Özgür Olana Kadar 

Filistin hareketi ile özdeşleşmiş olan devrimci çizer Naci Selim El Ali'nin tiplemesi olan Filistinli Hanzala, 48 yıldır hep 10 yaşında. Çıplak elbisesi, yamalı kıyafetleri ve sırtı dönük bir şekilde Filistin özgür olana, vatanına dönene kadar dünyaya yüzünü çevirmeyecek olan bu karaktere, doğanın kanunları işlemeyecektir. Zaman onun için donmuştur. Doğduğu yer Filistin'e dönünceye kadar elllerini arkada kavusturmasi ile reddedişi simgeleyen, sırtı dönük olmasıyla ise dünyanın zulme sessiz kalmasına tepki gosteren Hanzalanın yüzü Filistin özgür olduğunda görülecektir !

Whatsapp Image 2024 04 14 At 22.27.50
 İsrail işgali sebebiyle ailesiyle beraber küçük yaşta Filistin'den göç ederek Lübnan'daki mülteci kamplarında yaşayan Naci Selim El Ali, Filistin'in en ünlü sanatçılarından biri olarak kabul ediliyor. El Ali,  22 Temmuz 1987'de Londra'da uğradığı suikast sonucu öldürüldü. Suikastten Mossad sorumlu tutuldu. Ölümünden sonra Dünya Gazeteler Birliğince 'Golden Pen of Freedom' ödülüne layık bulundu.