Program Bulancak Vaizi İsmail Bayram’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Ramazan Topcan, yapılacak değerlendirmelerin, paylaşılacak tecrübelerin din hizmetleri ve irşat faaliyetlerine rehberlik edeceğini ifade etti.

İslamiyet’in çağları aşan mesajlarının hedef kitleye en güzel ve doğru şekilde aktarılmasına özen gösterilmesini vurgulayan İl Müftüsü Topcan, Kardeşlerim! Hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Bugüne dek yürüttüğünüz hizmetlerinizden dolayı her birinizi şahsım ve kurumum adına kutluyor, teşekkür ediyorum.

Yeni bir yıla giriyoruz. Bugün burada hizmetlerimizi konuşacağız. Sizleri dinleyeceğiz. Karşılaşılan sıkıntılar varsa sizlerden duymak isterim.  Var olan sıkıntılarımızı hep birlikte aşmak için bir bir tecrübelerimizden istifade edeceğiz.

Yeni bir dünyadan bahsediliyor. İsterim ki bu yeni dünyada savaşlar olmasın, kavgalar olmasın. Huzur ve barışın hâkim olduğu bir dünya olsun.” dedi.

5-27

HAMASET, TEBLİĞ DİLİ OLAMAZ

Vaaz, irşat manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinde güncel bir dilin kullanılması gerektiğini belirten İl Müftüsü Topcan, Büyüklerimiz ‘Kem aletle kemalat olmaz’ der. Bizler de kendimizi yenilemeliyiz. Özellikle sunum konusunda dikkatli olmalı, hissiyatımızı işimize karıştırmamalıyız. Yanlış anlaşılmalara, anlamlara gelebilecek konulardan sakınmalıyız. Sözün şehvetine kapılmamalıyız. İlimden, irfandan, marifetten yoksun bir şekilde kürsüleri hakaret makamı olarak kullanmamalıyız. Daha önemlisini dikkatlerinize arz etmek isterim ki; dışlayan, şov ve hamaset dili tebliğ dili olamaz. Kaynaşma ve dayanışma seferberliği yapılmalı, gönül diline sahip çıkmalıyız. Önümüzdeki süreçte Diyanet hizmetleri çok önemli. İrşat dilimizi yeniden gözden geçirmeliyiz.

İnsanımıza bir şekilde ulaşmalıyız. Gelsinler camiye anlatalım bununla yetinmek mümkün değil artık. Bir defa söyledim vazgeçmek yok ısrarla, üzerine basa basa anlatmalıyız.

Sosyal medya hizmetler için bulunmaz bir alan. Bu alandan uzakta kalamayız. Yerimizi almalı, buralarda da söz ve sohbetlerimiz olmalıdır. Buralar tıpkı kürsü gibi, bir kaledir başkalarının eline teslim edilmemelidir.” diye konuştu.

TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNE ULAŞALIM

Tüm din görevlilerini gayret, muhabbet ve şevkle görev yapmaya davet eden İl Müftüsü Topcan, “Kardeşlerim! Müftü hocanız olarak hepinizden; Başkanlığımızın yürüttüğü her bir hizmeti bulunduğunuz yerlerde sahiplenin istiyorum. ‘Sabah Namazı Buluşmaları’ndan ‘Biz Bir Aileyiz, Cuma Akşamı Ailece Camideyiz’ ve ‘Kitap Okuyorum’ çalışmalarından, ‘Gençlik Çalışmaları’na kadar hepsinde eliniz olsun, gönlünüz olsun. Personelin eğitiminde rol alın. Camilerde özel ders halkalarınız olsun. Sizi aradıklarında gençlik merkezlerinde, huzurevlerinde bulsunlar.

Bağımlılıkla mücadele, engelliler, aile, değerler eğitimi, cezaevleri, huzurevleri, çocukevleri, sevgievleri, gençlik merkezleri, KYK’lar, okullardaki çalışmalar, cami dersleri bütün bu hizmet ve faaliyetlere daha fazla önem göstermeliyiz. Bunlarda en küçük ihmal haktır, vebaldir ödeyemeyiz.

Başkanlığımız, bugün medya alanında da iddialı hamdolsun. Her birinde alın teri var.  Televizyondan radyolarımıza, hadis ve tefsir kitaplarından dergilerimize her birini cemaatimize tanıtalım. Abone çalışmalarımıza hız verelim.” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Başkanlık Müftüsü Selami Emen tecrübe paylaşımında bulundu. Toplantı fikir alışverişiyle sona erdi.

Şehit yakınları, Gaziler ve Engellilere yüzde 50 indirim Şehit yakınları, Gaziler ve Engellilere yüzde 50 indirim

Toplantıya İl Müftü yardımcıları, şube müdürleri, il ve ilçe vaizleri ile cezaevi vaizleri katıldı.