Hz. Peygamber (s.a.v.)  Efendimizin doğum gecesi olan; Mevlit Kandili’nde vatandaşlar camilere akın etti.

Tüm İslam aleminde olduğu gibi İlimizde de Mevlit Kandili coşku ile idrak edildi.

İl Müftülüğü tarafından Peygamberimiz Hazreti Muhammed aleyhissalatü vesselamın dünyaya teşriflerinin yıl dönümü münasebetiyle bir dizi program düzenlendi. 

a6f7c8b4-2643-4ef6-a466-25e8f7d92c9e_750x422

Hacı Miktat Camii’nde kandil gecesini ihya eden İl Müftümüz Ramazan Topcan; “Bu gece; insanın değil yerde sürünenden semada uçan her varlığın bayram ettiği gündür. Güçlünün değil haklının konuştuğu gündür. Kadının onur, kimlik ve benlik kazandığı gündür. Yetimin ve öksüzün sahiplenildiği gündür. Yer ve göğün nura gark olduğu gecedir. Eşitlik, adalet ve kardeşliğin insanla buluştuğu gecedir. İnananların  gerçek huzura kavuştuğu gecedir. 

Kardeşlerim! Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, özellikle inananlar için Allah'ın (c.c.) büyük bir lütfudur.  Biz O’ndan öğrendik ana babayı sevmeyi, Biz O’ndan öğrendik yetimi koruyup kollamanın faziletini. Biz O’ndan öğrendik yolunu şaşırmış olana yol göstermeyi. Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, 63 senelik fani hayatında insan dönüşümünü namazla, Kur’an’la gerçekleştirdi. Bugün evlerimizi, sokaklarımızı namazla ihya etmeliyiz.” dedi.

İsraf, yolsuzluk ve talan düzenine; Fuat Köse ile son vereceğiz İsraf, yolsuzluk ve talan düzenine; Fuat Köse ile son vereceğiz

e858c180-13db-4410-a3a4-4a05a10511a8_750x422

Programda, din görevlilerince Kur’an-ı Kerim tilavet edildi, salat-ü selam, ilahi ve mevlitten bahirler okundu. Cemaate mevlit programının ardından ikramda bulunuldu.