Hürriyetçi Eğitim Sen Bulancak Şubesi, öğrencilerin okullara kaydında denge sağlanması gerektiğini belirterek konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Hürriyetçi Eğitim Sen Bulancak, açıklamalarında şu ifadelerde bulundu;

"Bu konu Bulancak'ın önemli bir eğitim sorunudur. İlkokul birinci sınıfa başlayacak 900 öğrencinin 300'ü; ortaokula başlayacak 850-900 öğrencinin 280'i bir okula kayıt yaptırıyor. Geri kalan yaklaşık 600 öğrenci diğer 6 okula dağılıyor.

Bazı okullarımızın toplam nüfusu Bulancak'taki birkaç mahallenin nüfusundan daha fazladır.

Bu durum ilk bakışta artı bir bir husus gibi gözükse de eğitim açısından son derece sakıncalıdır. Okullarda yaşanan olaylardan tutun öğrencilerin kantin sırasında bekleyip ihtiyaçlarını gidermesine kadar sorun olmaktır.

Son yaşadığımız deprem öğrencilerin okullarda olduğu zamanda gerçekleşti. Deprem sonrasında nüfusu birkaç mahalleden daha fazla olan bir okulumuzda öğrencilerin tahliyesinden tutun velilerin çocuklarına ulaşmasına kadar arbede yaşandı, okul yolu trafiği kilitlendi.
Kalabalık okulların ne kadar sorunlu olduğunu ayrıca pandemi döneminde de çok iyi görmüş ve yaşamış olduk.

Kalabalık okulların sıkıntısı ile ilgili son yaşadığımız olay bir lisemizde karşımıza çıktı. Depreme dayanıklılık testinde okulumuza olumsuz rapor verilmesi nedeniyle okulumuza güçlendirme kararı çıktı. Haliyle okulun taşınması zorunluluk oldu. Önceki yıllarda Bu okulumuza 9 sınıflara 7 şube birden alınmaması gerektiğini özellikle vurgulamıştık. Gelinen noktada okulun kalabalık olması nedeniyle öğrenciler iki farklı okula dağılmak durumunda kaldı. Bu durum eğitimin tüm unsurlarını yoran bir durumdur. Ne yazık ki uyarılara dikkate alınmamış, böyle olmasına, birçok tehlikeyi kendi içerisinde barındırmasına rağmen yetkililer bu konu ile ilgili planlama ne yazık ki yapmamıştır. Bu plansızlığın bedeli şimdi fazlasıyla ödenmektedir.

Başka bir husus sınıflardaki öğrenci sayısı ile ilgilidir. İlçemizin doğusundaki bir sınıfta 17 öğrenci eğitim öğretim görürken batısındaki bir sınıfta 43 öğrenci ile eğitim öğretim sürdürülüyor. Hem öğretmene hem öğrenciye yazık değil mi?

Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimleri Tamamlandı Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimleri Tamamlandı

Bu durum birçok konuda sorun yaratmaktadır."