Amerika Karadeniz Giresunlular Derneği Başkanı hemşerimiz Savaş Şahin, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) New York Başkanlığına getirildi.

Savaş Şahin göreve getirildikten sonra ilk toplantısını gerçekleştirdi.

WhatsApp Image 2023-10-20 at 12.03.42

Şahin, toplantısında ABD’de bulunan Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya ile MÜSİAD üyelerini New York’ta bir araya getirdi. 

Birleşmiş Milletler Türkiye Büyükelçiliği ile New York Başkonsolosluğu’nun da yer aldığı Türkevinde gerçekleşen toplantıda ülkemizden ABD’ye olan ihracatının kapasitesinin artırılması üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıya; Daire Başkanı Orhan Ercan, New York Ticaret Ataşeleri Filiz Köseyener, Bilgehan Ramazan Caner, Osman Nuri Gökbulut New York Başkanı Savaş Şahin, MÜSİAD USA Başkan Yardımcısı Kemal Bozkurt, Yönetim Kurulu üyeleri Kadir Taşkın ile Mehmet Bilici’nin yanı sıra iş insanları katıldı.

WhatsApp Image 2023-10-20 at 12.03.41

Toplantıda bir konuşma yapan Şahin, Türkiye’den ABD’ye yapılan ihracatının son yıllarda artmasına rağmen arzu edilen seviyeye ulaşamamasına dikkat çekti. ABD’nin Avrupa’dan sonra nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye için önemli bir Pazar olduğunu belirterek 2022 verilerine göre, ABD'nin 2,9 trilyon dolarla dünyanın en büyük ithalatçı ülkesi olduğunu ve coğrafi uzaklığına rağmen ABD pazarının Türkiye'nin ihracatında önemli bir yeri bulunduğunu söyledi.

Geleneksel 2. Tarihi Bulancak İskelesi Deniz Şenliği yapılacak Geleneksel 2. Tarihi Bulancak İskelesi Deniz Şenliği yapılacak

“Son 10 yılda Türkiye'nin ABD'ye ihracatı 2,5 kat, dış ticaret hacmimiz ise 1,6 kat artış gösterdi” diyen Şahin, “ABD'ye ihracatta özellikle 2020'den itibaren önemli bir artış trendi yakalanmıştır. 2022'de ABD, 16,9 milyar dolarla Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında ikinci sırada yer almıştır. Bu sonuçla ABD'ye ihracatta en yüksek yıllık değere ulaşılmıştır. Elbette bu yeterli değildir. Sektör bazlı arz-talep dengesine göre Türkiye’den neler ihraç edebiliriz bunların bilimsel olarak ortaya konulması gerekmektedir” ifadelerinde bulundu.